cover

פסיכותראפיה גופנית

מרכז גאיה » הטיפולים » פסיכותראפיה גופנית

פסיכותרפיה גופנית

 

הגוף והנפש קשורים זה לזה ומשפיעים אחד על השני. לבעיות פיזיות יש לעתים שורשים נפשיים ולהיפך. פסיכותרפיה גופנית מתייחסת לגוףנפש כאל מכלול, ומעניקה למטופלים אפשרות להביע את עצמם דרך דיבור וגם דרך הגוף 

הקשר בין הגוף לנפש נחקר רבות. ידוע כי לתהליכים נפשיים מסוימים ישנן השלכות גופניות וגם להיפך – מחלות, כאבים לא מוסברים או תופעות גופניות אחרות ירמזו לעיתים על טראומות או קשיים נפשיים אחרים. טיפול המשלב בין הפיזי לרגשי יכול לסייע למטופלים להביע את עולמם הפנימי, ואף להציף רגשות או קשיים מודחקים שדורשים תשומת לב.

 

מה היא פסיכותרפיה גופנית?

פסיכותרפיה גופנית היא תחום טיפולי המתייחס לגוף ולנפש כאל מכלול. השיטה פותחה על ידי וילהלם רייך, שהיה תלמידו של פרויד. רייך שם לב לכך שמטופליו של פרויד מגיבים באופן פיזי לטיפול הנפשי שעברו, והסיק מכך על הקשר בין הנפש לגוף. רייך היה מהפסיכותרפיסטים הראשונים שהתייחסו לפן הגופני במסגרת הטיפולים שהעבירו.

פסיכותרפיה גופנית משלבת בין הטיפול בדיבור לבין הנכחה של הגוף במסגרת הטיפול. ההנחת הבסיס בשיטה זו היא שהנפש משתקפת בגוף, ושהם משפיעים זה על זה. בשונה מטיפול פסיכותרפי רגיל, שהמהלך הטיפולי בו נובע מתוך השיחה בין המטופל למטפל, בפסיכותרפיה גופנית יש התייחסות גם לתחושות הגופניות, לתנועה וליציבה של המטופל. התקשורת המילולית במסגרת הטיפול מתלווה לתקשורת שאינה מילולית, כמו טיפול בתנועה, עיסוי, משחקי תפקידים וציור. בנוסף, הטיפול יכול לשלב דמיון מודרך או מדיטציה – טכניקות המתבססות גם הן על הקשר בין הגוף לנפש.

מרבית הגישות בפסיכותרפיה מתרכזות במתרחש בנפש: זכרונות, אסוציאציות, אמונות, השלכות ועוד.
יחד עם זאת קיים מקור עשיר נוסף של חומר פסיכולוגי – הגוף.
מבנים נפשיים מגולמים ומיוצגים בגוף.
גם בשפת היום יום אנו משתמשים בביטויים גופניים על מנת לתאר מצבים נפשיים – שקוף קומה, כאב לב, מוסר כליות ועוד.

חוויות פסיכולוגיות משמעותיות ורבות מתרחשות במצבים ותקופות טרום מילוליים (כמו למשל בינקות),
האמצעי המרכזי ולעיתים אף היחיד, ליצור קשר עמם הוא הגוף.
כך – עבודה עם הגוף מאפשרת לנו מיידיות והעמקה של העבודה עם המתרחש בנפש.

בפסיכותראפיה גופנית, אנו משתמשים באינפורמציה הגופנית (סומטית) כמו גם המילולית,
כאמצעי לעבודה עם חומרי הליבה של המטופל (מה עומד ביסוד החוויה שלו).

פסיכותראפיה ממוקדת גוף היא שם כולל לטכניקות טיפוליות שונות המתבססות על מספר עקרונות יסוד:

1. עבודה חוויתית ומודעת עם מה שעולה כאן ועכשיו תוך שילוב החוויה הגופנית.
2. האמונה שלכל יצור חי יש דחף מולד וטבעי לבריאות, ריפוי וצמיחה בהינתנו התנאים המתאימים.
הטיפול מספק את הסביבה המתאימה והתומכת לחיזוק דחף זה.
3. היעדר שיפוטיות.
4. גישה הוליסטית המאמינה בקשר הדוק בין גוף לנפש.

במובן זה המטפל הוא שותף ומלווה בתהליך הטיפולי ולאו דווקא מי שאמון על הידיעה והאמת.

 

איך מתנהל טיפול בפסיכותרפיה גופנית?

התהליך הטיפולי מתחיל בשיחת היכרות ראשונית עם המטפלת או המטפל. במהלך שיחה זו יעלו הנושאים שהביאו את המטופל לפנות לטיפול. לאחר מכן, יתבצע תיאום ציפיות בנוגע לגבולות הפיזיים של המטופל.

לא כל טיפול בפסיכותרפיה גופנית חייב לכלול מגע פיזי, ולכן הטיפול יכול להתאים גם למטופלים שנרתעים ממגע. ניתן לסכם מראש שהטיפול לא יכלול מגע ובמקום זאת יתמקד בדמיון מודרך, מדיטציה, תנועה ויציבה. שיטות אלה לא דורשות שום מגע בין המטפל למטופל, ועם זאת מאפשרות למטופל לתקשר את הקושי הרגשי דרך הגוף. בחלק מהמקרים, המגע יהפוך להיות חלק מהטיפול רק בשלב מאוחר יותר, כחלק מתוך הדיאלוג הטיפולי. המגע בפסיכותרפיה גופנית נועד לשמש לתיווך בין המטופל לבין עצמו, ובין המטופל למטפל, במסגרת הקשר הטיפולי. בכל מקרה, הוא נעשה מתוך הקשבה ותשומת לב לצרכים של המטופל או המטופלת, ותוך מתן כבוד לגבולות שלהם.

הטיפול עצמו, ככל טיפול רגשי, מבוסס על הקשר בין המטפל למטופל, שצריך להתאפיין באמון הדדי. המטפלים בשיטת הפסיכותרפיה מתמקדים באופן שבו קונפליקטים בלתי פתורים או טראומות משפיעים על הגוף ויוצרים נתק בין הגוף לנפש. המטפלים מכירים את תהליכי ההתפתחות התקינה של הנפש, ויודעים לזהות חסמים או דפוסים פיזיים ונפשיים, שמעידים על הפרעה בהתפתחות הנפשית. העבודה בפסיכותרפיה גופנית היא עם האינפורמציה הסומטית – זאת שעולה מתוך החוויה הגופנית של המטופל – כדי להבין מה עומד ביסוד החוויה שלו.

 

למי מתאים טיפול בפסיכותרפיה גופנית?

טיפול בפסיכותרפיה גופנית מתאים לכל הגילאים, ולמטופלים בעלי קשיים שונים. מהמטופל נדרשת רמת פתיחות מסוימת להתנסות בשיטת טיפול שונה מהפסיכולוגיה המסורתית.

הטיפול מתאים במיוחד למטופלים הסובלים מכאבים או קשיים פיזיים, שהרפואה הקונבנציונלית לא מצליחה לתת להם מענה. במקרים כאלה, שיטת הטיפול שרואה בגוף ובנפש מכלול אחד יכולה לסייע במיפוי הסיבות לקושי הפיזי ולהביא להקלה דרך העבודה הטיפולית.

בנוסף, הטיפול בפסיכותרפיה גופנית יכול להתאים מאוד למטופלים שמתקשים להביע את עצמם בדיבור בלבד, ומרגישים צורך בערוץ תקשורת נוסף עם המטפל. התקשורת במהלך טיפול בפסיכותרפיה גופנית מתבססת על אמצעי הבעה נוספים לצד הדיבור, כאשר העבודה הגופנית מעניקה למטופל פתח להבעה עצמית.

 

פסיכותרפיה גופנית במרכז gaya

מרכז gaya הוא מרכז טיפולי רב תחומי, המעניק מענה לכל קשת הגילאים. המרכז דוגל בגישה הוליסטית, הרואה קשר בלתי נפרד בין הגוף לנפש. מתוך גישה זו, מרכז gaya מציע מגוון רחב של טיפולים מסורתיים לצד טיפולי גוף נפש ביניהם פסיכותרפיה גופנית, שיטת אלבאום, ביוסינטזה, פסיכותרפיה מבוססת מיינדפונס, טיפול בפרחי באך, דיקור סיני ועוד.

המרכז הנו פורץ דרך בתחום טיפול פסיכותרפיה גופנית לילדים ויש מספר מטפלות במרכז אשר משלבות גם עבודה עם ילדים.

הטיפול במרכז gaya מותאם באופן אישי לכל מטופל ומטופלת, תוך תשומת לב לקשיים ולצרכים הספציפיים של כל אחד ואחת. הצוות במרכז מורכב מאנשי מקצוע בעלי ניסיון בטיפול במגוון רחב של בעיות. במרכז gaya אנחנו מחויבים להעניק לכל מטופל ומטופלת את הטיפול המסור, האמפתי והרגיש ביותר.

 

לפרטים נוספים פנו אלינו 09-8855246

פסיכותראפיה גופנית

צור קשר