טיפול בהתמכרויות

מרכז גאיה » טיפול בהתמכרויות

סמים, אלכהול, מסכים או קניות –  המשותף לכל סוגי ההתמכרות הוא התלות בחומר או בהתנהגות מסוימת, והקושי הנפשי שמסתתר מאחוריה. עם זאת, לא מדובר בגזרת גורל. קיימים טיפולים מגוונים ויעילים שיכולים לסייע בגמילה, ולהביא לשיפור עצום באיכות החיים ובמצב הרגשי של המטופלים

 

התמכרות לחומרים שונים, כמו גם לדפוסי פעולה מסוימים, מהווה בעיה עמוקה ומהותית עבור אינספור בני נוער ומבוגרים בישראל. ההתמכרויות הנפוצות והמוכרות ביותר הן כמובן התמכרויות לסמים ולאלכוהול, אך קיימות התמכרויות מסוגים נוספים. למשל, במהלך השנים האחרונות יותר ויותר בני נוער מתמכרים בצורה קשה ומזיקה למסכים שונים, דוגמת מסך הפלאפון, המחשב או הטלוויזיה. בעוד אנשים רבים אולי נוטים להמעיט בעצמת ההתמכרות הזו ובגודל הנזק הפוטנציאלי שהיא טומנת בחובה, בפועל מדובר בבעיית התמכרות אקוטית ומסוכנת.

התמכרות היא תופעה קשה, שיכולה לפגוע באנשים מגילאים שונים ומכל שכבות האוכלוסייה. אם בעבר נהוג היה לחשוב שהתמכרות תמיד באה לידי ביטוי בשימוש חוזר בחומרים מסוימים, כמו סמים, אלכוהול או תרופות הרגעה, כיום אנחנו יודעים שגם התנהגויות מסוימות יכולות להיחשב להתמכרות. בעידן המודרני אנחנו עדים למקרים רבים של התמכרות למסכים, לאינטרנט, וגם לקניות או לעבודה (התמכרות שזכתה לשם משלה: וורקוהוליזם). אז מה הופך התנהגות מסוימת להתמכרות, וכיצד ניתן לטפל בה?

 

מהי התמכרות?

התמכרות מוגדרת כשימוש בחומרים או התנהגויות מסוימות שגורמים לאדם המכור תחושת הנאה, זאת באופן חזרתי שמייצר תלות רגשית באותו חומר או התנהגות. כאשר למכור אין גישה לחומר או להתנהגות אליהם הוא מכור, נוצרת אצלו תחושת מצוקה קשה שמביאה לדחף חזק להשתמש שוב.

החומר או ההתנהגות לא חייבים להיות הרסניים בפני עצמם, ובמקרים רבים ההתמכרות היא לחומרים שהשימוש בהם נפוץ או להתנהגויות שנחשבות נורמטיביות. ההגדרה של התמכרות לא תלויה בחומר או בהתנהגות, אלא בתלות הפסיכולוגית, ולעיתים גם הפיזית שנוצרת לאחר שימוש ממושך ולא מבוקר.

 

מה גורם להתמכרות?

בעבר, היחס להתמכרויות היה כאל פגם או חולשה באופי. היום זה ידוע שלנטייה להתמכרות יש בסיס גנטי, ובמשפחות מסוימות קיימת נטייה מוגברת להתמכרויות – לאלכוהול, לסמים, לאוכל או להימורים – שלא קיימת במשפחות אחרות. הנטייה הגנטית מתבטאת לעתים ממש כחוסר איזון כימי במוח, שגורם להתמכרות לחומרים או להתנהגויות, המעודדים הפרשה של חומרים מסוימים במוח.

עם זאת, לא כל מי שנולד עם נטייה גנטית להתמכרות בהכרח יהפוך למכור במהלך חייו. להתמכרות יש גורמים נוספים, שקשורים בנפש האדם ובסביבתו. מנגנוני התמודדות לקויים, קושי בדחיית סיפוקים ובעיות בוויסות הרגשי – כל אלה הינם גורמים שעלולים להביא להתפתחות של התמכרות.

 

כיצד אפשר לטפל בהתמכרות?

להתמכרות יש השפעה הרסנית על חייו של האדם. המאפיין המרכזי של התמכרויות הוא התלות הרגשית והפסיכולוגית. תלות זאת יכולה לגרום לאדם המכור להזניח תחומים אחרים בחיים, כמו לימודים, עבודה, זוגיות וחיי חברה. מכורים להימורים עלולים להפסיד סכומי כסף גדולים ולשקוע בחובות. מכורים לאינטרנט מתנתקים מהעולם החיצוני ומהחברה, ומכורים למין עלולים למצוא את עצמם בוגדים שוב ושוב בבני או בנות זוגם, ללא יכולת לשלוט במעשיהם.

מאחר והתמכרות היא מנגנון רגשי, גמילה פיזית לא תמיד תספיק על מנת להחזיר את החיים של המכור למסלולם. כדי לסייע לאדם מכור להיגמל, חשוב לספק לו מעטפת טיפולית תומכת, שתסייע לו מעבר לתהליך הגמילה הראשוני. תהליך כזה יסייע למטופל להשתלב מחדש במעגלים החברתיים והמשפחתיים שלו ולתפקד בהם, תוך הקנייה של מיומנויות רגשיות שיאפשרו לו להתמודד עם קשיים ותסכולים , בלי לחזור להתנהגויות או לחומרים הממכרים.

 

התהליך הטיפולי

קיימים סוגים רבים של טיפולים שיכולים לסייע בהתמודדות עם התמכרות. מתוך ההבנה כי התמכרות היא תופעה רגשית בבסיסה, הטיפול בהתמכרויות מתמקד בהבנה של דפוסי החשיבה והמניעים שמובילים להתנהגות ההתמכרותית.

טיפול בהתמכרות יכלול בשלב הראשון גמילה מהחומר או ההתנהגות ההתמכרותית. הפסקת השימוש בחומרים ממכרים או התנהגויות ממכרות היא אתגר קשה, והליווי הטיפולי נועד לספק למכור מעטפת תומכת שתאפשר לו להפסיק את השימוש.

במקביל, מתמקד הטיפול בעולמו הרגשי של המטופל, על מנת לסייע לו להבין את המניעים שהביאו אותו להתנהגות ההתמכרותית, ולפתח מנגנוני התמודדות בריאים יותר. הטיפול מסייע למכור להבין את היקף הפגיעה שמייצרת ההתמכרות בחייו שלו ובחייהם של הקרובים לו, ובכך יוצר בסיס שממנו ניתן לצאת למסע של שיקום והבראה. לעיתים קרובות, למשפחת המכור יש תפקיד משמעותי בתהליך ההחלמה, והטיפול יכלול גם ייעוץ משפחתי ויצירת מסגרת ביתית תומכת עבור המכור.

 

טיפול בהתמכרות לסמים ולאלכוהול

התמכרויות לחומרים, בין אם מדובר בסמים קלים, סמים קשים, אלכוהול או תרופות הרגעה, נחשבות לקשות במיוחד. במקרים כאלה, יש חשיבות עצומה לליווי בשלבים שלאחר הגמילה, על מנת לוודא שהמכורים הנקיים לא יפלו חזרה לשימוש בחומרים. האמון בין המטופל למטפל משחק תפקיד מרכזי בתהליך זה. המכור הנקי צריך להרגיש שיש לו מקום בטוח לשתף ולפרוק, גם במקרים של מעידות. מרחב טיפולי מכיל ובטוח הינו הכרחי להצלחת הטיפול ולמניעת החזרה לשימוש בחומרים.

אנו מציעים כאמור טיפול גם בהתמכרויות הנפוצות והקשות ביותר, דוגמת סמים קלים או קשים, ואלכוהול. במקרה של התמכרויות לסמים ואלכוהול אנו מטפלים באנשים אשר כבר התנקו והשתחררו משימוש יום יומי, כאשר אנו מציעים טיפול ממשיך ותמיכה בשלבים הקריטיים שלאחר ההתנקות, על מנת שהמטופל לא ייפול חזרה להתמכרותו, כפי שקורה ללא מעט מכורים לשעבר. אין אצלנו בדיקות שתן ומבדקי פתע. אנו מאמינים באמון הדדי מלא בין המטפל למטופל ומציעים סביבה תומכת בה יכול המטופל להרגיש בטוח ולפתוח את ליבו, שכן זוהי הדרך הנכונה והאמיתית להתמודדות פסיכולוגית אותנטית ובת קיימא עם בעיית התמכרות. בעוד במקרה של בעיות מסוג אחר דוגמת הפרעות קשב וריכוז ניתן לטפל גם באמצעות תרופות יעילות דוגמת רטלין או קונצרטה, במקרה של התמכרויות מדובר לרוב בבעיה בעלת אופי פסיכולוגי, כזו שהטיפול הנכון והיעיל עבורה הוא באמצעות שיחות עם המטפלים וירידה לעומק הדברים, כאשר קיימת כמובן חשיבות עצומה לסביבה תומכת בה ירגיש המטופל בנוח. שילוב זה מוצע במרכז גאיה, וכבר סייע למטופלים רבים לשמור על ההתמכרות בעברם, ולהביט קדימה אל חיים טובים יותר.

טיפול באמצעות שיחה

הדרך העיקרית בה אנו מטפלים בהתמכרויות שונות היא באמצעות שיחות עם בני הנוער והמבוגרים הסובלים מההתמכרות. מדובר כמובן בסדרה של שיחות מעמיקות עם אנשי מקצוע בעלי ניסיון רב בתחום, אשר במסגרתן אנו מנתחים את הבעיה ומגיעים לשורשיה, ומסייעים למטופל בהתמודדותו עם בעיה קשה ומאתגרת. חשוב להבין כי אנשי המקצוע והמטפלים המקצועיים שלנו הינם בעלי השכלה רחבה בתחום הטיפול וניסיון מעשי בטיפול במגוון בעיות ודרכי טיפול (דוגמת הפרעות קשב וריכוז, טיפול רגשי לילדים ועוד), וביניהן גם טיפול בהתמכרויות שונות. שיחות עומק עם אנשי מקצוע מיומנים בסביבה החמה והתומכת של מרכז גאיה משיגות לרוב תוצאות מעודדות ומאפשרות למטופלים לעשות שינוי מקיף בחייהם ובהרגליהם היום יומיים, ובכך לשנות את חייהם בכיוון הרצוי. גם עבור התמכרויות קשות ומטופלים מכורים הנמצאים במצב קשה במיוחד, שיטות הטיפול וסביבת הטיפול התומכת שאנו מציעים מהוות פתרון מצוין ומציעות תקווה אמיתית לשינוי ולהשתחררות מההתמכרות ממנה סובלים.

 

כיצד אנחנו יכולים לעזור במרכז gaya?

מרכז gaya הוא מרכז טיפולי רב תחומי, המתמחה בטיפול רגשי מקצועי ומותאם אישית. במרכז gaya פועל צוות רב תחומי המנוסה בטיפול בכל סוגי ההתמכרויות, החל מהתמכרות לאינטרנט ועד להתמכרויות לסמים קשים. המרכז מציע מגוון רחב של טיפולים פסיכותרפיים לצד טיפולים אלטרנטיביים כגון טיפול באמנות, טיפול במגע, דיקור סיני ועוד.

הטיפול במרכז gaya כולל בנייה של תוכנית החלמה אישית עבור כל מטופל ומטופלת, שיכולה להתבצע בפורמט פרטני, משפחתי או קבוצתי, ואף לשלב בין כמה סוגי טיפולים.

כאן במרכז גאיה אנו מטפלים בהתמכרויות מסוגים שונים ועובדים עם בני נוער ועם מבוגרים על מנת לסייע להם לטפל בצורה יעילה בהתמכרות ולחזור לשגרת חיים נורמאלית.

צרו קשר לפרטים נוספים ותיאום פגישה: 09-8855246

צור קשר