cover

שיטת אלבאום

מרכז גאיה » הטיפולים » שיטת אלבאום

טיפול בשיטת אלבאום

 

אינטליגנציה, רגשות, חושים וגוף: כל אדם הוא מכלול, ולאיזון בין החלקים השונים שמרכיבים אותנו יש השפעה גדולה על הבריאות הנפשית והגופנית שלנו. שיטת אלבאום היא שיטה טיפולית, שרואה באיזון בין מערכות התפקוד האנושיות את הדרך למימוש הפוטנציאל האישי הטמון בכל אדם

מהי שיטת אלבאום?

ההנחה שעומדת בבסיס שיטת אלבאום היא שבכל אדם חבוי פוטנציאל מולד, שהמימוש שלו הוא צורך חיוני. רק כאשר הפוטנציאל המולד ממומש, יכול האדם לחוות אושר ותחושת שלמות. השלמות יכולה לבוא לידי ביטוי רק כאשר קיים איזון בין ארבע מערכות, שעל פי שיטת אלבאום נמצאות בבסיס התפקוד האנושי: המערכת הקוגניטיבית, המערכת הרגשית, המערכת הגופנית והמערכת החושית. על מנת שהאדם יתפקד היטב, כל מערכת צריכה לתפקד באופן יעיל בפני עצמה, ובין המערכות צריכים להתקיים הרמוניה ואיזון, שמאפשרים להן לעבוד ביחד, ללא מתח.

הטיפול בשיטת אלבאום הוא הוליסטי ורב מערכתי, ומשלב בין עבודה רגשית לעבודה גופנית. טיפול בתנועה, עבודה על הנשימה והיציבה, דמיון מודרך ועיסוי, משתלבים כולם במהלך טיפולי אחד, שנועד לסייע למטופל לשפר את תפקוד המערכות הבסיסיות ולהביא לאיזון ביניהן.

בבסיס הרעיוני שלה, שיטת אלבאום משלבת בין גישות שונות מתחום הפסיכולוגיה לגישה ההוליסטית, לפיה כל המערכות בגוף ובנפש האדם קשורות זו לזו ומשפיעות אחת על השנייה.

 

ארבעת האינטליגנציות

מערכות התפקוד הבסיסיות של שיטת אלבאום נקראות גם אינטליגנציות. על פי השיטה, קושי הוא חוסר באחת מהאינטליגנציות שעלול להביא לקשיים בחיי היומיום, כמו ליקויי למידה, כאבים לא מוסברים או קשיים חברתיים.

אינטליגנציה קוגניטיבית-שכלית היא המערכת שאנחנו חושבים עליה בדרך כלל כשמדברים על אינטליגנציה. מדובר ביכולת לחשיבה מופשטת, הסקת מסקנות ופתרון בעיות. גם יכולות למידה, תפיסה וזיכרון נכללות תחת אינטליגנציה זו.

אינטליגנציה רגשית היא מערכת הכרחית בתפקוד הבינאישי, ברמה החברתית והמשפחתית. מדובר ביכולת של האדם לזהות ולבטא את רגשותיו שלו, וגם לזהות ולהבין את רגשותיהם של הסובבים.

אינטליגנציה גופנית מתייחסת ליכולת התנועה, לדימוי הגופני, לקואורדינציה (קשר עין-יד) ולשיווי המשקל. חסכים או חוסר איזון באינטליגנציה הגופנית עלולים להוביל לבעיות קואורדינציה ומוטוריקה, לצד כאבים לא מוסברים.

אינטליגנציה חושית היא זו שמאפשרת לאדם לקלוט מידע על העולם הסובב אותו באמצעות חמשת החושים: ראייה, שמיעה, טעם, ריח ומישוש. פעולה תקינה של מערכת מאפשרת לאדם לקלוט גירויים ולהגיב אליהם בצורה מותאמת. בעיות בוויסות החושי יכולות להביא לקשיי תפקוד כמו ליקויי למידה ובעיות ריכוז, כמו גם לקשיים רגשיים.

 

למי שיטת אלבאום מתאימה?

הטיפול בשיטת אלבאום מתאים לכל הגילאים, החל מהילדות ועד הגיל השלישי. השיטה יעילה במיוחד בטיפול בילדים, מאחר והמערכת הפיזיולוגית והקוגניטיבית שלהם עדיין נמצאות בתהליכי התפתחות בגילאים צעירים – מה שמאפשר להשפיע עליהן ביתר קלות.

הטיפול יכול להתאים לילדים או למבוגרים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז, קשיים חברתיים, לקויות למידה, קשיים במוטוריקה גסה או עדינה, ועוד. בנוסף, הטיפול יכול להיות יעיל בהתמודדות עם מתח המתבטא בכאבי שרירים או בשרירים תפוסים. שיטת אלבאום יכולה להיות יעילה גם בטיפול ברגישות יתר הנובעת מקשיים בוויסות החושי, כמו רגישות יתר שמיעתית, רגישות יתר חזותית או רגישות יתר לריחות.

 

ילדים עם קשיים רגשיים
ילדים אשר חווים תסכול עקב חוסר הצלחה
ילדים בעלי ליקויי למידה
ילדים בעלי דימוי עצמי נמוך וחוסר ביטחון
ילדים עם קשיים במוטוריקה עדינה או גסה
ילדים עם הפרעות קשב וריכוז
ילדים עם בעיות חברתיות
ילדים עם סף תסכול נמוך

 

התהליך הטיפולי

טיפול בשיטת אלבאום עובד על חיזוק הדימוי העצמי של המטופלים, מסייע להם בגיבוש הזהות, בזיהוי של גבולות ותגובה אליהם, ובפיתוח כלים ללמידה ולעבודה. בילדים, הטיפול יכול להתמקד בקשיים הנובעים מדימוי עצמי נמוך, קשיים חברתיים או לקויות למידה. הטיפול במבוגרים כולל בין היתר עבודה על איזון בין הגוף לנפש, טיפול בבעיות מוטוריות או בעיות יציבה, העצמה אישית והתמודדות עם משברי חיים, קשיים בזוגיות, חרדה ועוד.

התהליך מתחיל באבחון בשיטת אלבאום, המתבסס על שאלון מקיף, שמעניק למטפל מידע על המטופל מבחינה התפתחותית. בנוסף, מתבצע אבחון סנסו-מוטורי, המתמקד באיתור של נקודות חולשה ונקודות חוזק סנסוריות. אבחון זה מתייחס לנשימה, ליציבה, למוטוריקה עדינה וגסה ולתיאום בין המערכות. כלי אבחון נוסף הוא אבחון קריאה בכף היד, שמעריך את מנגנוני ההגנה של המטופל.

לאחר האבחון, המטפל יבנה עבור המטופל תוכנית עבודה אישית המתמקדת בקשיים ובחוזקות הספציפיים של המטופל.

המסר החשוב המועבר בשיטת אלבאום היא שהבעיות ניתנות לפתירה והקושי
אינו אמור לחסום את הילד בהשגת המטרה ומיצוי מלוא הפוטנציאל הגלום בו כבנאדם חושב ויצירתי.

 

טיפול בשיטת אלבאום במרכז gaya

מרכז gaya הוא מרכז טיפולי רב תחומי, המעניק מענה לכל קשת הגילאים. הגישה הטיפולית של המרכז משלבת בין שיטות טיפול קונבנציונאליות לבין טיפולים אלטרנטיביים, כמו שיטת אלבאום, טיפול בפרחי באך, דיקור סיני ועוד. המטרה היא ליצור עבור כל מטופל ומטופלת תוכנית אישית, שמתאימה לצרכים ולקשיים הספציפיים שלהם, ומתוך ראייה הוליסטית.

טיפול בשיטת אלבאום במרכז gaya מתאים לכל הגילאים, ויכול להתאים לסובלים מבעיות קשב וריכוז, חרדה, קשיים חברתיים, בעיות יציבה ובעיות בדימוי העצמי.

האמונה שנמצאת בבסיס שיטת אלבאום היא שהבעיות ניתנות לפתירה, ושהקשיים לא צריכים למנוע מהאדם להגיע למימוש הפוטניצאל הגלום בו.

 

 

  • הכותב הוא פורת הגר, מטפל בשיטת אלבאום במרכז גאיה, בתל אביב ונתניה.
    פורת מנהל את מרכז רצונות בתל אביב.

לייעוץ ותיאום פגישה פנו אלינו 09-8855246

שיטת אלבאום לטיפול בהפרעות קשב וריכוז

צור קשר