חרדת נטישה אצל מבוגרים

מרכז גאיה » חרדת נטישה אצל מבוגרים

איש מאיתנו אינו מעוניין להיפרד ובוודאי שלא להיעזב על ידי אנשים קרובים וחשובים. יחד עם זאת, במקרים מסוימים הופך החשש מפני פרידה לחרדה של ממש המפריעה לתפקוד התקין ולרווחה הנפשית. במקרה זה מומלץ להגיע לפגישת אבחון במרכז גאיה על מנת להתאים לחרדות נטישה אצל מבוגרים טיפול הולם.

 

מהי בעצם חרדת נטישה?

 

חרדת נטישה מבוססת על מנגנון טבעי שתחילתו בגילאים המוקדמים ביותר ומטרתו לבסס את הקשר החיוני שבין התינוק לאימו. ואולם, לעיתים המנגנון מקבל כיוון חריף וממושך ומופיע גם בגילאים מבוגרים, כאשר אחד מכל 13 אנשים בערך סובל מהבעיה בדרגת חומרה זו או אחרת. הסיבות למצב זה משתנות ממקרה למקרה אך בדרך כלל קשורות לטיפול שניתן על ידי דמויות קרובות בילדות המוקדמת, בשילוב עם היבטים של האישיות הספציפית. לפי המדריך הפסיכיאטרי האמריקאי (DSM), חרדה נטישה אצל ילדים מתבטאת במצוקה בעת פרידה מאנשים אהובים, דאגה מופרזת, פחד מופרז להישאר לבד, סיוטים על פרידה ותלונה על בעיות גופניות כשהפרידה מתקרבת. חרדת נטישה אצל מבוגרים יכולה לכלול את התסמינים הללו ונוספים, ולהתבטא במגוון מישורי חיים.

 

האם אני צריך טיפול?

 

כאמור, חרדות נטישה אצל מבוגרים הינן שכיחות יחסית ויכולות להופיע בדרגות חומרה שונות. כך למשל, החרדה יכולה להופיע כפחד עז ומתמשך מפני פרידה מבן הזוג ובכך להוות מכשול לפיתוח יחסים של ביטחון, שלווה ואמון. כמו כן, התסמינים יכולים להופיע סביב יחסים עם קולגות ומנהלים בעבודה, עם הורים וחברים קרובים, ובכל מקרה חשוב להבין עד כמה הם חמורים ומשפיעים על איכות החיים. לכן, בראש ובראשונה מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע לצורך אבחון אישי והתאמת הטיפול ההולם.

 

איזה טיפול מתאים לי?

 

גאיה הינו מרכז טיפולי רב תחומי המציע קשת רחבה של טיפולים קונבנציונאליים ואלטרנטיביים, שהינם יעילים לטיפול בחרדות בכלל ובחרדת פרידה בפרט. את הטיפול יש להתאים לנטיותיו של המטופל ולמצבו הספציפי בהתאם לאבחון הראשוני. בין היתר, בחרדת הנטישה ניתן לטפל באמצעות טיפול פסיכולוגי, דמיון מודרך, טיפול בהבעה ויצירה, טיפול במגע, פסיכותרפיה וטיפול קוגניטיבי התנהגותי. באופן כללי מטרת הטיפול היא לאתר ולהכיר את המחשבות והתפיסות שעומדות בבסיס החרדה, להתיידד עם הרגשות המתעוררים ולהתנהל עימם באופן מועיל, ולמצוא ולבחור באופני חשיבה חיוביים יותר. זאת לצד רכישת כלים התנהגותיים המסייעים בהפחתת החרדה.  יש לציין כי במקרים חריפים יחסית עשויים המטפלים להמליץ גם על טיפול תרופתי שאינו נוגד אלא מחזק את הפגישות הפרטניות.

 

למידע נוסף אודות חרדות נטישה אצל מבוגרים ולקביעת פגישה, התקשרו אל מרכז גאיה לטלפון 09-8855246.

IMG_0674

 

 

גאיה בפייסבוק

צור קשר