cover

פסיכודרמה

מרכז גאיה » הטיפולים » פסיכודרמה

טיפול בפסיכודרמה

למשחק יש יתרונות עצומים, בכך שהוא מאפשר לנו לחקור חוויות ורגשות מתוך מרחב בטוח, בלי להתחייב לדרך פעולה מסוימת. פסיכודרמה היא שיטה שמאפשרת למשתתפים בה לבטא את עצמם במשחק ובפעולה, לשחזר חוויות ולחקור אלטרנטיבות  ובכך מסייעת לשיפור הביטחון העצמי ולהתמודדות עם קשיים חברתיים ורגשיים

 

פסיכודרמה היא שיטת עבודה טיפולית, שנעזרת בעקרונות הלקוחים מעולם התיאטרון ועל משחק תפקידים. היא מתבצעת בפורום קבוצתי, אישי או זוגי, ומאפשרת למשתתפים להעלות בעיות, חוויות ורגשות באופן פעיל, ולא רק מילולי.

שיטת הפסיכודרמה פותחה על ידי הפסיכיאטר יעקב לוי מורנו, מתוך ההנחה שבכל אדם יש כוח יוצר שהמפגש איתו יכול לסייע בפיתוח מיומנויות רגשיות והגדרת הזהות והעצמי. הטיפול בפסיכודרמה בעצם מאפשר לבדוק מצבים שונים דרך משחקי תפקידים, ובכך לחקור אלטרנטיבות, לייצר חוויות מתקנות ולהתנסות במצבים עתידיים אפשריים.

טיפול בפסיכודרמה יכול לסייע בבנייה וחיזוק של הביטחון העצמי, הגדרת הזהות האישית, וגם בהתמודדות עם משברי הורים-וילדים, פרידות, בעיות בזוגיות ואבל. הטיפול משלב עקרונות הלקוחים מהפסיכותרפיה המסורתית, לצד שיטות פסיכולוגיות וכאלה הלקוחות מעולם המשחק.

 

הרציונל של הפסיכודרמה

כאשר אנחנו שומעים את המילה "דרמה", האסוציאציה הראשונה של רובנו היא של הצגות, תיאטרון, או אולי של סיפור מסעיר מהחיים האמיתיים. עם זאת, המשמעות המקורית של המילה, הלקוחה מהשפה היוונית, היא "פעולה" – וזו גם המשמעות שבה היא משמשת במושג פסיכודרמה. הכוונה היא לכך שהאדם מעלה את הבעיות שלו באופן פעיל וחווה אותן,  במקום רק לשוחח עליהן או לנסות לפתור אותן בינו לבין עצמו. בעוד שטיפול שגרתי מתבסס בעיקר על הבעה מילולית, בפסיכודרמה המטופלים משחזרים רגשות, זיכרונות וחוויות באופן פעיל. הפעולה מאפשרת למטופלים לחוות מחדש את הנושאים שמעסיקים אותו, בעודו נמצא בסביבה בטוחה ותוך ליווי והנחייה של המטפל.

 

פסיכודרמה היא שיטת עבודה שמתאימה מאוד לטיפול בקבוצות. משחק התפקידים בתוך הקבוצה בעצם מאפשר למשתתפים לחוות את המציאות דרך עיניהם של החברים לקבוצה, להזדהות ולהביע אמפתיה. באותה מידה, זוכים המשתתפים לראות את ההשתקפות שלהם בעיני ה"אחר".

פסיכודרמה מתבצעת בתוך קבוצה קבועה של אנשים, המובלת על ידי מנחה, כאשר לכל מפגש יש כמה שלבים קבועים.

 

מהלך הטיפול הקבוצתי והפרטני

המפגש מתחיל בחימום, במסגרתו מתבצע המעבר מחיי היומיום אל הקבוצה, המהווה מרחב בטוח ונפרד מהעולם החיצוני. במהלך החימום המשתתפים לוקחים חלק בדמיון מודרך, משחקים קצרים ותרגילי תנועה. המטרה של החימום היא ליצור תחושה של אמון בין חברי הקבוצה, לצמצם את תחושת החרדה ולעודד אותם להרגיש בנוח זה עם זה.

השלב הבא הוא שלב הפעולה, במהלכו מתמקדת הקבוצה באחד המשתתפים שמעלה בעיה שמגיעה מבחיי היומיום שלו, מעברו או אפילו מהדמיון. משתתף זה מקבל את תפקיד ה"פרוטגוניסט". החלק הזה מתרחש במרחב מוגדר שמשמש כ"במה". חלק מהמשתתפים לוקחים חלק פעיל ב"הצגה", בעוד האחרים צופים.

בסיום המפגש מתבצעת חזרה הדרגתית למציאות, במהלכה הקבוצה תומכת במשתתף שהוביל את ההצגה ומעניקה לו עידוד והגנה. בשלב הזה, המשתתפים מביעים הזדהות עם הפרוטגוניסט ומשתפים חוויות והתנסויות דומות מחייהם.

בזכות המבנה הקבוצתי של הפסיכודרמה, למשתתפים ניתנת הזדמנות להיפתח לנקודות מבט שונות, ולשתף פעולה בצורה אמפתית, ידידותית ומכילה.

 

פסיכודרמה יכולה להתבצע גם בצורה פרטנית, כאשר המנחה מחליף את הקבוצה: בחלק מהמצבים הוא מתפקד כקהל, ובאחרים משחק דמויות שונות או משקף את הפרוטגוניסט. טיפול פסיכודרמה פרטני לא כולל את האלמנט החברתי שקיים בטיפול הקבוצתי, אבל הוא מאפשר התמקדות והתאמה של הטיפול לצרכים האישיים של המטופל.

 

פסיכודרמה למי זה מתאים?

פסיכודרמה הוכחה ככלי יעיל לטיפול רגשי עבור מגוון רחב של בעיות. בין היתר, היא יכולה להתאים לילדים שמתמודדים עם קשיים חברתיים, למתבגרים שמתמודדים עם שאלות של זהות מינית, התמכרות או דיכאונות, וגם למבוגרים החווים משברים בזוגיות. בנוסף, הטיפול בפסיכודרמה מתאים לנפגעי טראומה או למתמודדים עם מחלות. המטופלים הם אלו שבוחרים באיזה קושי או בעיה ברצונם להתמקד. פסיכודרמה יעילה במיוחד כשזה מגיע לטיפול בחרדה, דיכאון, דימוי עצמי נמוך, קשיים חברתיים ופוסט טראומה.

יתרון משמעותי נוסף של הפסיכודרמה הוא בהיותה כלי טיפולי שמעניק למילים חשיבות משנית בלבד. במקום המילים נכנסות הפעולה, התנועה וההבעה היצירתית – כלים שמעניקים אפשרות למבע חופשי יותר. מסיבה זו, פסיכודרמה יכולה להתאים מאוד לילדים ולמבוגרים שמתקשים להביע את עצמם באופן מילולי, מה שמקשה עליהם לקחת חלק בטיפול פסיכותרפי קלאסי.

 

פסיכודרמה במרכז gaya

מרכז gaya הוא מרכז טיפולי רב תחומי, המיועד לכל הגילאים ולכל סוגי האוכלוסייה. במרכז תוכלו למצוא מטפלים בפסיכודרמה, המתמחים במתן מענה מקצועי למגוון רחב של בעיות: קשיים חברתיים, דיכאון, חרדה ועוד. הטיפול בפסיכודרמה יכול להתקיים במתכונת קבוצתית או פרטנית, והוא מתאים לילדים, לבני נוער וגם למבוגרים. בנוסף, במרכז gaya קיימות תוכניות קבוצתיות לשיפור מיומנויות חברתיות המשלבות פסיכודרמה כחלק מהתוכנית הטיפולית. הטיפולים הקבוצתיים מתקיימים בנתניה. טיפולים פרטניים בפסיכודרמה מוצעים הן בסניף תל אביב והן בסניף נתניה.

 

לפרטים נוספים והרשמה פנו אלינו 09-8855246

פסיכודרמה

צור קשר