חרדת בחינות – כיצד מתמודדים?

מרכז גאיה » מידע שימושי למטופלים » חרדת בחינות – כיצד מתמודדים?

אחד מסוגי החרדות הנפוצים ביותר בעידן המודרני בקרב תלמידים וסטודנטים למקצועות שונים, הוא סוג החרדה המכונה – "חרדת בחינות". כמעט כל סטודנט אשר עבר תקופת מבחנים בחייו מכיר את התופעה, וגם אם לא ממש לקה בחרדת מבחנים, הוא יכול לבטח להבין במה מדובר – למבחנים באוניברסיטה או במכללה, כמו גם בבית הספר, במקרה של המבחן הפסיכומטרי ועוד, משקל רב והשפעה רבה על המשך הדרך של אותו תלמיד – האם ייאלץ לחזור על קורס מסוים שוב או לא, האם יוכל להתקבל למוסד הלימודים בו הוא חפץ ללמוד, האם יקבל את התעודה עבורה עבד קשה כל כך ואם כן – באיזה ממוצע ציונים?

כל השאלות הללו ועוד מטרידות תלמידים וסטודנטים רבים באופן יום יומי, ובצורה חמורה יחסית. בקרב אחוז לא מבוטל של אותם תלמידים, שאלות אלו מביאות לחרדה של ממש, חרדה אשר פוגעת משמעותית באיכות החיים התקינה ומפריעה לתפקוד השוטף וללמידה החשובה כל כך לקראת המבחנים.

למרבה המזל, גם עם בעיה זו ניתן לךהתמודד במספר דרכים ושיטות אשר הוכחו כבר כיעילות וסייעו לאינספור תלמידים ותלמידות אשר סבלו מחרדת מבחנים להתמודד בהצלחה עם תקופה מלחיצה זו.

 

טיפולים מסוגים שונים – הכרה בבעיה כצעד ראשון

הצעד הראשון בדרך להתמודדות עם בעיה זו היא להבין, להודות וממש להגדיר במילים, כי יש לכם בעיית חרדה. אין בכך בושה כמובן, וההכרה וההגדרה הזו הינן צעד ראשון חשוב בדרך להתמודדות.

לאחר שהגדרתם לעצמכם כי אתם סובלים מחרדת בחינות, תוכלו לגשת ולקבל טיפול הולם ומתאים, ולהיעזר במומחים אשר חקרו בעיה זו ופיתחו שיטות לטיפול בה.

 

טיפול פסיכולוגי

טיפול פסיכולוגי בחרדה יכול להוות שיטה יעילה וטובה להתמודדות עם הבעיה. חרדת מבחנים דומה לסוגי חרדות אחרים, ובתחום זה נערכו אינספור מחקרים, בוצעו ניסויים ופותחו כאמור שיטות טיפול מעמיקות. טיפול פסיכולוגי בחרדה יכול בהחלט לסייע לכם במקרה זה, כמו שסייע כבר לאינספור תלמידים וסטודנטים לפניכם.

 

קבוצות למידה והיעזרות בסביבה

דרך טובה לנסות ולהתמודד עם חרדת מבחנים היא להיעזר בסביבה שלכם – בעיקר תלמידים אחרים וחברים. הלמידה בקבוצה ידועה כדרך אפקטיבית לא רק ללמוד את החומר בצורה טובה, אלא גם להפיג מתח, חששות וחרדות. תמיד טוב לתמוך ולהיתמך על ידי האנשים שסביבכם, ועל ידי התחברות לאנשים אחרים אשר אולי חווים את אותן בעיות שאתן חווים, יוכלו כולם להפיק תועלת מהעניין ולהתגבר על החרדה. מומלץ בחום לנסות לפני שפונים לפתרונות אחרים.

 

טיפול תרופתי

תלמידים רבים נעזרים בטיפול תרופתי להתמודדות עם חרדת הבחינות שלהם. כאמור, מצב של חרדה יכול בהחלט להקשות על הלמידה ולהביא את הסטודנט למצב בו הוא לא מסוגל להתרכז כלל וללמוד, מה שרק מגביר עוד יותר את החרדה ומכניס אותו למעגל שקשה מאוד להתמודד איתו.

טיפול בתרופות שונות לחרדה, כמו גם תרופות להתמודדות עם בעיות הקשורות ללימודים דוגמת הפרעות קשב וריכוז וכד', יכול להתאים לתלמידים מסוימים ולסייע להם. במקרה זה חשוב מאוד שלא לרוץ מיד לתרופות כפתרון מידי, קל ונוח. יש להתייעץ עם רופא ו/או מטפל ולנסות פתרון זה בצורה מבוקרת ונבונה.

 

דמיון מודרך ו NLP

 

שיטת (NLP (Neuro Linguistic Programing הנה שיטה אפקטיבית ביותר אשר עוסקת בשינוי אמונות, מחשבות ורגשות. במרכז גאיה ניתן לעבור אימון ממוקד בשיטה זו אשר מבוסס על מחקרים שבוצעו בנושא חרדת בחינות. זהו טיפול קצר טווח במספר מפגשים מצומצם.

 

לסיכום, ישנן דרכים רבות, שונות וטובות להתמודד עם חרדת מבחנים. הכי חשוב לזכור – אתם לא לבד, וסביר מאוד להניח שלפחות אחת מהדרכים תעבוד גם עבורכם.

 

למידע נוסף אודות חרדת בחינות לחץ כאן

גאיה בפייסבוק

צור קשר