cover

בעיות עצבים – התמודדות עם עצבנות יתר

מרכז גאיה » פסיכולוגיה » בעיות עצבים – התמודדות עם עצבנות יתר

בעיות עצבים –התמודדות עם עצבנות יתר

ה"עצבים עולים", צעקות וצרחות נזרקות לאויר, דלתות ניטרקות, אולי חפצים פה ושם ניזרקים מוטחים על הריצפה, הדופק מהיר ועולה, תחושה של אובדן שליטה,
קללות נפלטות מהפה, אלימות מילולית ואולי גם יותר מזה….

אחר כך תמיד מגיעה החרטה, יש תחושת אשמה, מתחילה ההתמודדות עם התוצאות של התקף הזעם…

אם את/ה מזדהה עם התיאור הזה, אם את/ה רואה שאת/ה משלם/ת מחירים בחיים שלך על הכעס והעצבים שלך,
גם מחיר של סבל שלך וגם מחירים אחרים, של נזק למערכות יחסים, של נזק בקריירה שלך, אם מרגיש/ה שיש כבר מחירים בריאותיים על כל העצבים האלה,

חשוב לנו שתדע/י שאפשר חד משמעית לעשות שינוי, אפשר לפתור בעיות עצבים ולא חייבים להמשיך ולחיות בצורה הזאת!

איך אפשר לעשות שינוי ולטפל בבעיות עצבים וכעס?

ישנן גישות טיפוליות שונות ורבות לטיפול בבעיות עצבים וכעס, או בעצבנות יתר.

בגדול, בכל שיטות הטיפול יש קווי דמיון, בתהליך הטיפולי המטופל לומד ומקבל כלים לוויסות הכעס, תיעול שלו, שחרור שלו
וכן יש כמובן התייחסות למקור בעיות העצבים, או למה שעומד מאחורי הכעס ותוך כדי התהליך נעשה שינוי של השורש שממנו נובע הכעס.
מטופלים משנים את חייהם מהקצה לקצה וזוהי בסופו של דבר המטרה של כל טיפול, כאשר כל שיטת טיפול מגיעה לאותה המטרה בדרך קצת שונה.

קיבצנו כאן את שיטות הטיפול העיקריות, שבהן אנחנו עוסקים במרכז טיפולי רב תחומי גאיה:

 

 טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT

לפי הגישה ההתנהגותית, כעס ועצבנות, מקורם מעיוותים בחשיבה של האדם, למשל תופעת ה"חייביזם" – כלומר אדם חייב שדברים יקרו בדרך מסוימת, חייב שיתנהגו אליו בצורה מסוימת,
או לדוגמא כשיש לאדם חשיבה מוכללת, כמו "תמיד עושים לי ככה וככה" או כולם הם כאלה"

כשהאדם מציב לעצמו חוקים מגבילים, אם לא קורה או כן קורה X אז יקרה Y. כשאדם מחזיק באמונות נוקשות וחוקים, ואז כשהחוקים לא מתקיימים, כשהסביבה לא מתיישרת לפי החוקים, נוצר תסכול, עצבנות, כעס ועלולות להתלוות לכך התפרצויות של זעם ואיבוד שליטה.

בטיפול קוגניטיבי התנהגותי, מוצאים את החוקים או את עיוותי החשיבה ומתחילים להתערב בהם, לשנות אותם, לומדים להשתמש בחשיבה מעודנת יותר, כמו למשל, "כדאי שיקרה כך וכך" במקום "חייב לקרות", או "לפעמים" במקום "תמיד" או "אף פעם".

 

טיפול בשיטת NLP

NLP – שיטת טיפול שמשתמשת בתכנות שפתי של המוח,

בשיטה זו נבדוק מהי האמונה של האדם על עצמו, על העולם, על אחרים ועל החיים, שיושבת מאחורי העצבים. ניקח סיטואציה מסוימת של התפרצות העצבים, נפרק אותה ונבין מה עומד מאחוריה. מה באמת גורם לכעס הגדול. בשיטת טיפול NLP טכניקות לשינוי האמונות המגבילות הללו.

בשיטת טיפול זו יש גם כלים לשחרור רגשות קשים, עם זיהוי הטריגר – הכפתור שמקפיץ את האדם, אפשר ללמוד להתמודד ולייצר התנהגות חלופית.

טיפול פסיכולוגי

על פי הגישה הפסיכולוגית, אדם נולד עם דחף תוקפנות שנועד לשרת אותנו ככלי הישרדותי. המפגש של התינוק עם הסביבה ישפיע על היכולת שלו לווסת כעסים ולתעל אותם למקומות נכונים. הדחף של הכעס תמיד קיים, אבל עם ההתפתחות של התינוק, נרכשים גם חוקים של מותר ואסור וגבולות, שמעדנים את הדחף המולד של התוקפנות. בטיפול פסיכולוגי, המטרה היא להעלות מהלא מודע של האדם את החוויות, האירועים והתחושות שמובילים אותו ויוצרים את הכעס וללמוד לווסת את התגובות. גם בקשר מול המטפל, המטופל יביע כעס (העברה) ועל המטפל להכיל ולעבד את הכעס ולהחזיר למטופל אותו בצורה מעובדת.

 

טיפול גוף נפש

יש מגוון של שיטות טיפול רגשי שמתייחסות ועובדות דרך הגוף, כמו תרפיה בתנועה, התמקדות (פוקוסינג), פסיכותרפיה גופנית, חויה סומטית, מיינדפולנס ועוד.
באופן כללי אפשר לומר, שבגישות אלה ישנה התבוננות מה קורה לי בגוף בזמן שאני כועס, מה הדפוס הגופני שקיים אצלי, מבחינת תחושות, נשימה, תודעה.
כמו כן, אפשר לזהות ולהתבונן איך הכעס מנהל אותי בחיים, מתי הדפוס הזה עולה בחיים שלי ומה מאפשר לי לזהות את זה כשזה עולה.
בעבודה גופנית, עוסקים גם בזיהוי של הרובד העמוק יותר של הכעס, כעס הוא ביטוי למשהו אחר, לרגש אחר, לדוגמא לחוסר יכולת להביע עצב או כאב, או לחוסר אונים.

בתהליך הטיפולי נפתח את היכולת לזהות את התגובות ואז לנתב את האנרגיה לפורקן בריא. שחרור של אנרגיית הכעס בדרך אחרת, מועילה ומטיבה.

 

רפואה סינית

היכולת להתמודד עם המציאות קשורה למידת האיזון הפנימי שלנו, במידה ולא מאוזנים כל דבר קטן במציאות יטלטל אותנו.
לכן העבודה של המטפל בדיקור סיני היא להביא לאיזון אנרגטי גופני, הדיקור יכול להתמקד בחיזוק וייצוב, או במידת הצורך בשחרור והוצאה של עודף רגשי וניקוי.

על פי הרפואה הסינית, הרגשות באופן כללי וגם הרגש הספציפי של כעס – קשורים לאלמנט העץ – שמתאפיין בתנועה וזרימה ומבחינת אברי הגוף – לכבד.

כשיש תקיעות רגשית, כשאין זרימה – יש התפרצות של כעס ועצבים.
ההתייחסות ברפואה הסינית היא שהנטייה לכעס / עצבים, יכולה גם לנבוע מתוך חוסר איזון או חולשה אנרגטית של הכבד, לאו דווקא מתוך גורמים חיצוניים ואז טיפול ברובד הגופני ישפיע על הרובד הנפשי.

בנוסף, אלמנט העץ והכבד, קשורים גם לשינה וחלימה. במידה והשינה לא טובה, בגלל הקשר הזה, יתבטא בהתפרצויות ועצבנות, דבר הדומה לראייה המערבית, על פיה זמן השינה הוא הזמן של העיבוד הרגשי.

 

טיפולים הבעתיים

דרך לביטוי ושחרור אנרגיית הכעס, ללא מילים בהכרח, דרך אומנויות או משחק, היא הטיפולים ההבעתיים, בהם נכללים טיפול באומנות, תנועה, בדרמה, מוזיקה. גם שם דרך הטיפול ילמד המטופל לשחרר את אנרגיית הכעס ולגלות את המקור של הבעיה.

 

מה אנחנו מציעים לך במרכז גאיה?

מרכז גאיה הנו מרכז טיפולי רב תחומי, בצוות שלנו פסיכולוגים קליניים, פסיכותרפיסטים בגישות שונות, מטפלים התנהגותיים, מטפלים דרך NLP, מיינדפולנס, פסיכותרפיה גופנית,
מטפלים בתנועה, אמנות, פסיכודרמה ועוד.

בגאיה סדנת ניהול כעסים אינטגרטיבית אשר משלבת מספר כלים טיפוליים, מיועדת לבני 20 ומעלה, קראו עוד על הסדנא שלנו
התהליך הטיפולי במרכז גאיה כולל שיחת ייעוץ ראשונית, לאחריה נכוון אותך למטפל המתאים ביותר לך, גם מבחינת שיטת הטיפול וגם מבחינת גישת ואישיות המטפל – ונעזור לך לעשות שינוי בחיים שלך. קרא/י עוד על שיטות אפקטיביות להוציא עצבים

פנה/י אלינו עכשיו, עשה/י את הצעד הראשון לשינוי החיים שלך! 09-8855246

 

 

 

 

 

פסיכולוגיה

גאיה בפייסבוק

צור קשר