cover

בעיית תקשורת

מרכז גאיה » פסיכולוגיה » בעיית תקשורת

בעיית תקשורת

 נרצה או לא נרצה, המציאות בה אנחנו מתנהלים תלויה במידה רבה ביכולת שלנו לתקשר אלו עם אלו. כמו כן, אין זה משנה אם מדובר בפעוטות, ילדים, מתבגרים או מבוגרים, החוויה של בני אדם בעולם נשענת באופן בולט על היחסים הבין אישיים בהם הם לוקחים חלק. לכן, כאשר מתגלות בעיות בתחום התקשורת, העניין עלול להשפיע באופן ניכר על התחושות, המחשבות, החוויות, ולמעשה על כל תחומי החיים. כשזה נוגע לבעיות תקשורת, אבחון וטיפול מתאים יכולים לשנות את המצב ללא היכר ולהיטיב עם הסיטואציה הקיימת.

 

מה היא בעיית תקשורת?

כשחושבים על בעיית תקשורת, בדרך כלל באופן אסוציאטיבי חושבים על בעיית תקשורת מהתחום המילולי. יחד עם זאת, חשוב להבהיר שבמקרים רבים בעיות תקשורת כלל אינן קשורות ביכולות וורבליות, כך שאדם עם יכולות וורבליות מעולות עלול לסבול מבעיות תקשורת קשות למדי. דוגמה טובה לכך היא אנשים עם תפקוד גבוה המתמודדים עם אוטיזם. במקרים רבים, הם יחזיקו ביכולות וורבליות יוצאות דופן, אך יכולת לתקשר באופן מותאם בחברה תהיה מוגבלת והם יחוו קשיים רבים בתחום. למעשה, בעיות תקשורת שמקורן אינן מילולי מהוות חלק ניכר מבעיות התקשורת. בעיית תקשורת לא מילולית מתייחסת לקשיים בתהליך של החלפת מידע או רעיונות באמצעות רמזים לא מילוליים, כגון הבעות פנים, שפת גוף, מחוות וטון דיבור. רמזים אלה משמשים לעתים קרובות להעברת רגשות, גישה וכוונות, ויכולים להשפיע רבות על הדרך שבה מסר מתקבל ומובן.

 

בעיית תקשורת היא אוטיזם?

התשובה הקצרה לשאלה זאת היא בהחלט לא. למרות הקישור הטבעי שנהוג לעשות בין בעיית תקשורת ובין אוטיזם, אין הדבר אומר שכל בעיית תקשורת בהכרח מצביעה על אוטיזם. כדי לאבחן אוטיזם, נדרשים תנאים נוספים מעבר לבעיות התקשורת כך שבעיית התקשורת כשלעצמה אינה עדות מהימנה מספיק בהקשר של אבחון אוטיזם. לצורך העניין, קיימות בעיות תקשורת שכלל אינן קשורות באוטיזם כמו גמגום ואוצר מילים מוגבל. יחד עם זאת, במקרים רבים בעיית תקשרת אכן תהיה סממן שעלול בהמשך להביא לתהליך אבחון מקיף יותר שבסופו יתגלה אוטיזם. לכן, למרות שבעיית תקשורת לאו דווקא מלמדת על התמודדות עם אוטיזם, חשוב להכיר את הקשר הקיים בין השניים ובמידת הצורך לפעול כדי לצמצם נזקים עתידיים.

 

בעיית תקשורת ואוטיזם

כאמור, כדי לאבחן אוטיזם נדרשת סדרת בדיקות שנעשית על ידי גורמים מקצועיים ומיומנים. כמו כן, בעיית תקשורת אכן קשורה במקרים רבים לאוטיזם, אך בעיית תקשורת לא בהכרח מעידה על אוטיזם וייתכן שבאמצעות טיפול ממוקד ניתן יהיה לטפל בבעיה באופן ניכר. כשזה נוגע לאוטיזם, קיימת חשיבות עליונה לאבחון מוקדם. מחקרים רבים מלמדים כי אבחון אשר מוביל לטיפול בשלבים מוקדמים משפר את מצבם של אלו המתמודדים עם אוטיזם בצורה יוצאת דופן, כך שהם יכולים לתקשר באופן יותר אדפטיבי עם העולם.

כדי לאבחן אוטיזם, צריכה להתגלות השפעות ברמות שונות בשלושת התחומים הבאים: בעיית תקשורת מהווה אחת מהם, כך שקושי ברכישת שפה מילולית, קושי ברכישת שפה לא מילולית ושפה לא חברתית קשורים באוטיזם. בנוסף, צריכה להופיע פגיעה ניכרת במיומנויות חברתיות, כך שקיימת הנאה מוגבלת ועניין מצומצם מיחסים בין אישיים, קושי בהבנת סיטואציות חברתיות וקושי בהפנמת קודים חברתיים. כמו כן, במקרה של אוטיזם תהיה התנהגות סטריאוטיפית שמייחדת את ההפרעה, כך שעלולה להופיע פעילות מוטורית חזרתית (למשל נפנוף ידיים), דבקות יוצאת דופן בתחום עניין ספציפי, קשיים בולטים בהתמודדות עם שינויים וקושי בולט עם סיטואציות ספונטניות.

 

בעיית תקשורת חברתית

אז אחרי שהצגנו את הקישור הבלתי נמנע בין בעיות תקשורת ובין אוטיזם, צריך לחזור לנקודת המוצא ולומר שוב – בעיית תקשורת אינה בהכרח מעידה על אוטיזם. בעיית תקשורת בהיבט החברתי יכולה לבוא לידי ביטוי ויכולה להתפתח כתוצאה מגורמים שונים ומגוונים. למשל, ילדים מופנמים בעלי נטייה לביישנות, עלולים לפתח בעיות תקשורת חברתיות, הדבר נובע מהימנעות מיצירת קשרים בין אישיים וקושי ליזום שיחות. בהתאם, עלולה להיווצר פערים בהבנת סיטואציות חברתיות, וכך נוצר כדור שלג במסגרתו ההימנעות מובילה לפערי הבנה ופערי ההבנה מובילים לעוד הימנעות. דוגמה נוספת היא אנשים שמתמודדים עם קשיים רגשיים, כמו למשל דיכאון. במקרה כזה, אדם שמתמודד עם דיכאון עלול ליצור שיח שהסביבה נוטה להירתע ממנו וכך תיווצר בעיית תקשורת עם הסביבה. כמו כן, בעיית תקשורת חברתית עלולה להיווצר תחת תנאים של סביבה הורית לא מיטיבה. כלומר, ילדים שנחשפים בגיל צעיר לתקשורת לא מותאמת, עלולים לחקות את הוריהם באופן שיגרום לסביבת השווים שלהם לדחות אותם וכך עלולה להיווצר בעיית תקשורת חברתית.

 

בעיית תקשורת בזוגיות

בעיית תקשורת נוספת שרבים מתמודדים איתה היא בעיית תקשורת מהתחום הזוגי. בעיית תקשורת בזוגיות יכולה להתעורר כאשר אחד מבני הזוג או שניהם לא מצליחים לבטא את המחשבות, הרגשות או הצרכים שלהם בצורה יעילה. זה יכול להוביל לאי הבנות, קונפליקטים ולעיתים לפירוק מערכת היחסים. דוגמאות לבעיות תקשורת במערכות יחסים כוללות מניעת מידע, הימנעות משיחות קשות והתנהגות פסיבית-אגרסיבית. בעיות אלו עלולות לשחוק את האמון, האינטימיות והקשר הרגשי לאורך זמן. כמו כן, לזוגות ולפרטים בתוך זוגיות חשוב לזהות בעיות תקשורת ולפעול יחד לטפל בהן באמצעות תקשורת פתוחה וכנה, הקשבה פעילה ונכונות להתפשר ולמצוא פתרונות שמתאימים לשני בני הזוג.

איך מאבחנים בעיית תקשורת?

אם קראתם את מה שנכתב עד כאן, וודאי נוכחתם לגלות שהמונח "בעיית תקשורת" מגלם בתוכו תרחישים רבים והתמודדויות מגוונות. בהתאם, לא קיימת אבחנה אחת וקבועה לבעיית תקשורת וכל מקרה עומד לגופו. במידה וזיהיתם בעיית תקשורת כלשהי, אצלכם או אצל קרוביכם, כדאי לגשת לגורמים מקצועיים ולקבל מהם הכוונה להמשך. כאמור, אבחון מוקדם של בעיות תקשורת, במיוחד אצל ילדים, יכולים לשנות את מסלול החיים מן הקצה אל הקצה. כשזה נוגע לאוטיזם, אבחון מוקדם וטיפול מותאם יסייע למתמודדים עם ההפרעה לתקשר באופן יעיל עם הסביבה שלהם ובמקרים מסוימים להביא אותם לחיים שלמים ועצמאיים.

 

מה הוא טיפול בבעיית תקשורת?

בדומה לאבחון בעיית תקשורת, גם הטיפול משתנה ללא היכר כתלות בבעיית התקשורת הייחודית מולה ניצבים. למשל, במקרים של אוטיזם ברוב המקרים יינתן טיפול פסיכולוגי בעלי מאפיינים התנהגותיים, בעוד שבמקרה של בעיית תקשורת שמתקיימת כתוצאה מבעיות רגשיות, לעיתים יינתן טיפול תרופתי ולעיתים טיפול בעל מאפיינים דינמיים. כך או כך, אבחון מתאים יוביל לטיפול מותאם אישית לכל אחד ואחת כתלות באתגרים הספציפיים איתם הם מתמודדים.

 

מרכז gaya – מרכז טיפול רב-תחומי המטפל בבעיות תקשורת

מרכז gaya הוא מרכז טיפולי רב תחומי, בו פועל צוות נרחב של אנשי ונשות מקצוע מתחומים טיפוליים כמו פסיכולוגיה, CBT, NLP, טיפול רגשי, עבודה סוציאלית ועוד. פנייה למרכז gaya היא קודם כל פנייה למקום בו רואים אתכם, מבינים מה עומד בבסיס של התחושות והבעיות שלכם, ומתאימים לכם את אופי הטיפול המתאים ביותר לצרכיכם. אם אתם או קרוביכם מתמודדים עם בעיות תקשורת, פנו למרכז gaya וקבעו תור לאבחון ולתחילת טיפול. אנו ננתח את מצבכם, נבין מהו אופי הטיפול הנכון ביותר עבורכם, ונלווה אתכם עם צוות מטפלים ומטפלות מיומנים ומנוסים.

פנו אלינו לתיאום מפגש הערכה ראשוני לאחריו נכוון אתכם למטפל המתאים ביותר עבורכם: 09-8855246

בעיית קשב וריכוז אצל מבוגרים

טיפול פסיכולוגי

פסיכולוגיה

גאיה בפייסבוק

צור קשר