cover

התקף פסיכוטי פרנואידי

מרכז גאיה » פסיכולוגיה » התקף פסיכוטי פרנואידי

המונח פסיכוזה, או התקף פסיכוטי, הוא מושג שרבים משתמשים בו בלי להבין באופן מוחלט במה בדיוק מדובר. התקף פסיכוטי פרנואידי, באופן ספציפי, הוא מונח שרבים מכם אולי נתקלו בו מבלי להבין עד כמה מדובר במצב רפואי מסוכן ומורכב, ומה יכול להוביל אליו. במאמר זה ננסה להבהיר  מה הוא בדיוק התקף פסיכוטי פרנואידי, אילו מצבים יכולים להוביל להתקף כזה, ומה עושים בכדי לטפל בו בצורה הטובה ביותר.

נפש האדם היא מערכת מורכבת, שעדיין לא מובנת במלואה מבחינה מחקרית. במקרים רבים, אנחנו מגדירים את המצב הנפשי של אנשים על סמך השוואתו למצב הנורמלי, כך שקשה להבחין במדויק בין אדם בריא בנפשו לבין מי שסובל ממצוקה נפשית כלשהי. התקף פסיכוטי פרנואידי לא משאיר מקום לספק, משום שמדובר במצב בולט מאוד לעינו של כל אדם שצופה או מדבר עם מי שנמצא בהתקף כזה. מדובר באחד ממצבי הקיצון הפסיכיאטריים המשמעותיים ביותר, שיש לטפל בו ביסודיות לאורך זמן בשביל להגיע למצב יציב ובכדי למנוע הישנות.

אבל נתחיל מהתחלה – מה זה בדיוק התקף פסיכוטי, ומהו התקף פסיכוטי פרנואידי בפרט.

 

מהו התקף פסיכוטי?

התקף פסיכוטי הוא מצב קיצון פסיכיאטרי, שיכול להיות פתאומי או להתפתח לאורך זמן רב, ובמהלכו תפיסת המציאות של האדם שסובל ממנו נפגעת באופן משמעותי. פירוש הדבר, במילים פשוטות יותר, הוא שהחוויות שאותן האדם חווה באופן אובייקטיבי בעולם החיצוני, מתפרשות אחרת בתהליך החשיבה והעיבוד החושי שלו.

מצב פסיכוטי יכול להתבטא במספר אופנים שונים, וחשוב להכיר אותם ולהבין את ההבדל ביניהם:

  • תחושה: במצב פסיכוטי, בהחלט יתכן שהקלט החושי של האדם שנמצא בהתקף יהיה אחר לחלוטין מהקלט ה"מציאותי". הביטוי השכיח ביותר הוא שמיעת קולות שלא נשמעים אצל אנשים אחרים, אך תיתכן גם פגיעה בקלט החושי בחוש הראייה.

 

  • תפיסה: הביטוי השכיח ביותר להתקף פסיכוטי הוא שינוי בתפיסה של המציאות. אדם במצב פסיכוטי עלול לשמוע משפטים תמימים לחלוטין, ולפרש אותם כניסיון פגיעה ישיר בו, וכן לפרש אירועים אקראיים לחלוטין שלא קשורים אליו כלל כמתייחסים אליו באופן ישיר.

 

  • תקשורת: התקשורת של אדם במצב פסיכוטי תהיה ברוב המקרים פגומה ברמה כלשהי. תיתכן פגיעה ביכולת הדיבור עצמה, אך שכיח מכך למצוא דיבור לא הגיוני ובעיקר מאוד לא מאורגן.

 

  • חשיבה: הפרעות חשיבה הן למעשה הבסיס של התקפים פסיכוטיים. תהליך המחשבה הוא התהליך המרכזי שנפגע, והפגיעה בתחושה, בתפיסה או בתקשורת לעתים קרובות תהיה תוצר של הפגיעה בהלך החשיבה. מטופל פסיכוטי יציג לעתים חשיבה לא מאורגנת, משיקית (מחשבה אחת מובילה לאחרת ללא יכולת להתמקד), או חסרת לוגיקה לחלוטין.

 

  • רגש: יתכן פער בין החוויה הרגשית כפי שהיא מצופה ממצבים שונים, לבין החוויה כפי שהאדם במצב פסיכוטי חווה אותה. לדוגמה, אדם שאומרים לו "אני אוהב אותך" והוא מגיב לכך בתחושת אימה וכעס, מציג אולי מצב פסיכוטי.

מהם הביטויים הייחודיים של התקף פסיכוטי פרנואידי?

ישנם לא מעט סוגים של התקפים פסיכוטיים, הנבדלים זה מזה בתוכן הפסיכוטי עצמו ובאופי השינוי המחשבתי שעובר על האדם שבהתקף. התקף פסיכוטי פרנואידי הוא התקף שעיקרו תוכן פרנואידי, כלומר תוכן שחרד מפגיעה ומרדיפה. אנשים שמצויים בהתקף פסיכוטי פרנואידי יכולים לפרש כל גירוי חיצוני כניסיון לעקוב אחריהם, לפגוע בהם, לרדוף אחריהם וכדומה.

להתקפים פסיכוטיים רבים יש מרכיב פרנואידי כלשהו, וישנה גם הפרעת אישיות פרנואידית שאינה פסיכוטית, בה מרכיבי האישיות של האדם במצב בריא הם חשדניים מהרגיל. עם זאת, התקף פסיכוטי פרנואידי הוא מצב קיצוני. לדוגמה, יתכן שאדם בהתקף מסוג זה יקבל שיחת טלפון מאמו, שדורשת לשלומו ומזמינה אותו לארוחת ערב. הלך המחשבה של ההתקף, במצב זה, יוביל למסקנה שהממשלה חטפה את אימו ומשתמשת בקולה בשביל למשוך אותו למלכודת, בה יחטפו גם אותו.

אנשים בהתקפים פסיכוטיים פרנואידים יכולים לפרש ידיעות חדשותיות שונות, שיחות שלא קשורות אליהם כלל ולמעשה כמעט כל גירוי חיצוני, כביטוי של רדיפה כלשהי אחריהם. מטבע הדברים, מדובר במצב לא פשוט כלל, שמסוכן בעיקר לאדם עצמו שעשוי לכפות על עצמו בידוד קיצוני ולסכן את חייו.  במצבים מסוימים (אך לא מאוד שכיחים) זהו מצב שעלול לסכן גם את סביבתו של אותו אדם.

 

מה יכול להוביל להתקף פסיכוטי פרנואידי?

הגורם מספר אחד להתקף פסיכוטי פרנואידי הוא מחלת הסכיזופרניה. סכיזופרניה, או בשמה העברי שסעת, היא מחלה שמתאפיינת במצבים פסיכוטיים ובפגיעה (קבועה או התקפית וחולפת) בתפיסת המציאות של המטופל. מטופלים שסובלים מסכיזופרניה עשויים לבטא אותה במחשבות פרנואידיות שונות, ובמצבים כרוניים וארוכי טווח יתכן שאותן מחשבות פרנואידיות יהפכו למרכיב בסיסי באישיות של הסכיזופרן. יתכנו גם מצבים בהם ההתקף הפסיכוטי הפרנואידי יהיה ביטוי ראשון להתפרצות של סכיזופרניה.

עוד מצבים שיכולים להוביל להתקף פסיכוטי פרנואידי הם שימוש בסמים מסוימים (בעיקר בעלי מרכיב הזייתי או בעלי השפעה רגשית משמעותית, כמו אל.אס.די או אקסטזי). במצב זה ההתקף הפסיכוטי יהיה ברוב המקרים מוגבל בזמן, ויחלוף עם חלוף השפעת הסם. עם זאת, ישנם גם מצבים בהם שימוש בסם מסוים יכול להוביל להתפרצות של התקף כזה, שבתורו מהווה שלב ראשון בהתפרצות של סכיזופרניה. לכן, שימוש בסמים מסוגים אלה הוא מאוד לא מומלץ לאנשים בעלי היסטוריה אישית או משפחתית של התמודדויות נפשיות ובעיקר של סכיזופרניה.

מצבים נוספים שיכולים להתבטא כהתקף פרנואידי הם זיהומי מוח ועצבים (דלקת קרום המוח למשל), מחלות גידוליות של המוח, ומחלות עצבים ניווניות כמו דמנציה או אלצהיימר.

 

אפשרויות טיפול בהתקף פסיכוטי פרנואידי

הטיפול בהתקף פסיכוטי פרנואידי, לאורך זמן, תלוי מאוד בגורם לאותו התקף. המכנה המשותף המרכזי בין כל הגישות הוא הטיפול הראשוני והאקוטי בהתפרצות ההתקף, שהוא טיפול תרופתי עם תרופות פסיכיאטריות מסוג אנטי פסיכוטי. תרופות אלה מתחלקות ל-2 משפחות (טיפוסיות ולא טיפוסיות), ולעתים יש צורך בשילוב של מספר תרופות ובהתאמת מינונים מדויקת לאורך זמן בכדי להגיע לתוצאות מיטביות.

בנוסף, חשוב לציין שלתרופות פסיכיאטריות ככלל ולתרופות אנטי-פסיכוטיות בפרט יש פרופיל תופעות לוואי רחב ולא פשוט, וההתמודדות איתן היא מורכבת כשלעצמה. לכן, אחת המטרות הטיפוליות ארוכות הטווח יכולה להיות הורדת המינון והגעה למצב מאוזן נפשי בהסתמכות מינימלית על התרופות, באמצעות טיפולים נפשיים כמו CBT או טיפול רגשי. עם זאת, חשוב לציין שבסכיזופרניה לא ניתן לטפל כמעט אף פעם אך ורק באמצעות פסיכותרפיה וללא טיפול תרופתי. במצבים של התקף בעקבות שימוש בסמים, לעתים תינתן תרופת הרגעה או תרופה הסותרת את פעילות הסם בשלב ראשון.

 

איך נוכל לעזור במרכז gaya – מרכז טיפולי רב תחומי לטיפול רגשי

בריאות הנפש היא תחום מורכב ועשיר מאוד בדיסציפלינות מקצועיות, והגישה למטופל ברוב המקרים צריכה להיות רב-תחומית בכדי להגיע לתוצאות האיכותיות ביותר. במצב של התקף פסיכוטי פרנואידי זה בהחלט נכון, כאשר עולה צורך בשילוב של טיפול תרופתי ונפשי פסיכיאטרי, וליווי של אנשי מקצוע נוספים כמו פסיכולוגים, עובדים סוציאליים קליניים, ועוד. במרכז gaya אנחנו מציעים טיפו רגשי על ידי צוות רב-תחומי ומגוון שמתאים לכל מטופל את המעטפת הנכונה ביותר עבורו.פסיכולוגים, עובדים סויאליים קליניים, פסיכותרפיסטים בגישות שונות, מטפלים המשלבים עבודת גוף נפש ועוד.

פנו אלינו לתיאום פגישת ייעוץ ראשונה: 09-8855246

 

 התקף פאניקה תסמינים

טיפול פסיכולוגי

פסיכולוגיה

גאיה בפייסבוק

צור קשר