cover

התקפי בכי אצל מבוגרים

מרכז גאיה » פסיכולוגיה » התקפי בכי אצל מבוגרים

בכי הוא פעולה פיזיולוגית נחוצה וחשובה. כמעט ואין אדם שלא בוכה אף פעם. אצל רבים מאתנו, הבכי הוא אפילו פעולה משחררת ומבורכת, אך במצבים של התקפי בכי זו כבר לא ממש הסיטואציה. התקפי בכי בלתי נשלטים, בעיקר בגיל מבוגר, הם מצבים שנדרש להבין מה יכול לגרום להם וכיצד ניתן לטפל בהם או למנוע אותם לאורך זמן. ראשית, ננסה להבין במה בדיוק מדובר, ולאחר מכן נבין כל מה שצריך לדעת על הגורמים והטיפול בהתקפי בכי אצל מבוגרים.

 

סוגי הדמעות

הדמעות שלנו הן מערכת חשובה מאין כמותה מבחינה פיזיולוגית בגוף האדם. יש שני סוגים של דמעות, עם תפקיד מהותי וחשוב לכל אחד מהם בנפרד.

הסוג הראשון, והחשוב פחות לענייננו, הוא דמעות שנוצרות על מנת לנקות את העין, לנקז אותה מנוזלים ולשמור על הסטריליות שלה – למשל במצב של חומר כלשהו שנכנס לעין או במצבים של דלקת. אלה הן דמעות שמורכבות בעיקר ממים, ותפקידן הוא כאמור בעיקר הגנה על גלגל העין.

הסוג השני של הדמעות הוא הדמעות שאנו מזילים מסיבה רגשית כלשהי – עצב, שמחה, כעס, אובדן או כל רגש אחר שיכול להוביל לבכי. דמעות אלה הן עשירות יותר מבחינה הורמונלית, ולמעשה גם להן יש תפקיד פיזיולוגי – הן מנקזות מתוך הגוף שלנו חלק מההורמונים הרבים שמשתחררים בשל המצב הרגשי בו אנחנו מצויים. כך הן למעשה מסייעות לנו לאזן את המצב הרגשי הזה. על אף חיוניותן, אין ספק שישנם גם מצבי קיצון, בהם הדמעות הן לא מערכת שתורמת לנו אלא מצב שדורש טיפול, ואלו הם התקפי הבכי.

 

מה זה בדיוק התקף בכי?

המונח המכונה באופן עממי התקף בכי, מתאר מצב בו אדם סובל ממצב של בכי בלתי נשלט וממושך, שלא משתפר לעתים גם כשהגורם לאותו בכי כבר לא נוכח. מצב זה הוא גורם בפני עצמו לתחושת מצוקה וסבל אצל מי שחווה אותו.

ישנם כל מיני סוגים של התקפי בכי, שקשורים לגורמים השונים שיכולים להוביל אליהם – וניגע בכך בהרחבה בהמשך. עם זאת, המכנה המשותף של כל התקפי הבכי הוא מצב חוסר השליטה. כשאדם רגיל בוכה, גם במצב קיצון שמוביל לבכי רב, הוא בדרך כלל מסוגל לווסת את הבכי שלו בצורה סבירה לכל הפחות. כאמור, התפקיד הפיזיולוגי של הדמעות בפני עצמו הוא זה שמבטיח שנוכל לבצע את הוויסות הזה. הפרשת ההורמונים בדמעות היא זו שמאפשרת לנו לחוש מעט פחות מצוקה, מה שמאפשר לנו גם להפסיק לבכות. בהתקף בכי לא ניתן לבצע את ההפסקה הזאת בקלות אם בכלל, ולעתים אפשר אפילו להגיע למצב של תחושת שריפה ויובש בעיניים מרוב שהתקף הבכי הוא בלתי נשלט – בכי בלי דמעות. במקרים רבים, התקף הבכי מלווה גם בסימפטומים פיזיולוגיים נוספים, כמו רעד, הזעה, קוצר נשימה, תחושת חום ועוד.

 

מה יכול לגרום להתקפי בכי אצל מבוגרים?

אצל ילדים, התקפי בכי הם תופעה יחסית שכיחה, והגישה מולם היא בעיקרה חינוכית ולא בהכרח טיפולית-נפשית. אצל מבוגרים, להם אמורה להיות מערכת ויסות רגשי פנימית מפותחת יותר וקוגניציה מתקדמת יותר משל ילדים, התקפי בכי הם דבר הרבה פחות שכיח, שהגורמים לו הם יותר מורכבים.

גורם אחד שיכול להוביל להתקפי בכי הוא הפרעות חרדה שונות. במצב של התקף חרדה, בין אם בשל טריגר ספציפי, טראומה בעבר או ללא סיבה חיצונית נראית לעין, בכי בלתי נשלט בהחלט יכול להיות סימפטום, בעיקר אם הוא מופיע עם סימני חרדה נוספים כמו רעד והזעה. ישנם מטופלים אצלם התקפי החרדה מתבטאים בעיקר בבכי בלתי נשלט, והצורך בבכי מסתיים רק כשהתקף החרדה כולו מגיע לסופו תוך זמן ממוצע של כחצי שעה. לא רק התקפי חרדה גורמים לכך, אלא גם הפרעות חרדה מוכללות בהן תחושת החרדה היא רציפה ועקבית. תחושה כזו, שפוגעת בכלים הנפשיים להתמודדות של האדם, יכולה להוביל להתקפי בכי, בהם יהיה יותר ויותר קשה לשלוט.

עוד גורם להתקפי בכי עם קושי בשליטה הוא מחלת הדיכאון המז'ורי. אנשים במצבים של דיכאון יהיו, במקרים רבים, נטולי כוחות ומשאבים פנימיים להתמודדות עם אותו דיכאון, ללא סיוע חיצוני, סביבתי, נפשי או תרופתי. במצב זה של דיכאון משמעותי, גירויים יחסית פשוטים וקלים עבור אדם בריא, יכולים להוביל להתקף בכי בלתי נשלט ולתחושת חוסר אונים אצל האדם הדיכאוני. התקפי בכי כאלה יכולים להיות ממושכים מאוד, ויש גם מי שמתאר אותם כבעלי אורך של ימים שלמים ולא רק של דקות או שעות. התקפים אלה יגיעו במקרים רבים עם צורך בהסתגרות או בהתבודדות, שינויים בהרגלי השינה, שינויים במצב הרוח, שינויים בהרגלי האכילה וסימנים דיכאוניים נוספים.

 

איך מטפלים בהתקפי בכי?

הטיפול במצב של התקפי בכי אצל מבוגרים תלוי בסיבה והגורם להתקף. באופן כללי, התקפי בכי בלתי נשלטים אצל מבוגרים בדרך כלל לא יהיו בעיה מבודדת, ויופיעו עם סל מסוים של סימפטומים נוספים, שמעידים על מצב נפשי מורכב אצל אותו מבוגר. במצבים אלה, חשוב לפנות לאבחנה ולטיפול נפשיים. האבחנה הזאת, בין אם מדובר במצבים של חרדה, של דיכאון , או התקף עצבים ,או של כל התמודדות נפשית אחרת, היא המפתח להבנה של מה שעומד בשורש התקפי הבכי, וכך גם של טיפול יעיל בהם.

אם התקפי הבכי הם ביטוי להתקפי חרדה,  יתכן שהתרופות הטובות ביותר תהיינה תרופות נוגדות חרדה ואפילו בנזודיאזפינים לטיפול מיידי בהתקף החרדה, בשילוב של טיפול נפשי שמנסה לסגל דפוסים מחשבתיים בריאים יותר ונקיים מחרדה. אם הסיבה היא דיכאון, בדרך כלל יהיה צורך בשילוב של טיפול נפשי דינמי או טיפול CBT, בשילוב טיפול תרופתי אפקטיבי (נוגד דיכאון/משנה מצב רוח). הטיפול צריך להתאים למטופל – יתכן שמצבים שנראים זהים לחלוטין אצל שני מטופלים שונים, אפילו עם כותרת זהה של חרדה או דיכאון, יקבלו את המענה היעיל ביותר דרך שגרה טיפולית שונה בתכלית. לכן, יש צורך בטיפול רב תחומי, שמאבחן את מצב המטופל, ויודע לתת לו את המענה הנכון ביותר עבורו.

 

לא כל בכי הוא רע – אבל כשהוא מפריע לאיכות החיים, צריך לטפל בו

בכי, בפני עצמו, הוא פעולה בעלת חשיבות פיזיולוגית ונפשית לא קטנה. כל אחד מאתנו צריך לבכות מפעם לפעם בשביל להרגיש יותר טוב, וכאמור אנחנו צריכים את הבכי בשביל שנוכל לפנות מהגוף שלנו את ההורמונים שגורמים לנו לרצות לבכות מלכתחילה. עם זאת, ישנם מצבים של התקפי בכי בלתי נשלטים שיכולים לפגוע פגיעה של ממש באיכות החיים של מי שסובל מהם. מבוגרים שסובלים מהם, ורוצים לקבל מענה טיפולי איכותי שישפר את איכות החיים שלהם באופן משמעותי, צריכים לפנות לאפשרויות טיפוליות רלוונטיות.

 

איך נוכל לעזור במרכז gaya – מרכז טיפולי רב תחומי לטיפול רגשי

אצלנו במרכז gaya תוכלו למצוא אפשרויות טיפוליות להתקפי בכי, עליהן אמון צוות רב תחומי של פסיכולוגים, עובדים סוציאליים קליניים, פסיכותרפיסטים, מטפלי גוף נפש, NLP ועוד. כל מטופל ומטופלים מוערכים בצורה המדויקת ביותר, ומותאמת להם שגרת הטיפול הנכונה ביותר עבורם. כמו במצבים נפשיים אחרים, כך גם במצב של התקפי בכי קשים ובלתי נשלטים – במרכז gaya תוכלו לרדת לשורש הבעיה ולטפל בה עם הכלים הרלוונטיים והאיכותיים ביותר.

פנו אלינו עכשיו לתיאום פגישת ייעוץ ראשונה והתחלת תהליך השינוי : 09-8855246

טיפול פסיכולוגי

פסיכולוגיה

גאיה בפייסבוק

צור קשר