cover

ילד מקלל את הוריו

מרכז גאיה » פסיכולוגיה » ילד מקלל את הוריו

ילד מקלל את הוריו

 התופעה של ילדים המקללים את הוריהם היא בהחלט מורכבת ומטרידה. התופעה יכולה ללבוש צורות רבות, כולל עלבונות מילוליים, שפה פוגענית ולעיתים אף תוקפנות פיזית. ישנן סיבות רבות ושונות מדוע ילד עלול לקלל את הוריו. הבנת הסיבות הללו חשובה להורים ובמקרה הצורך גם למטפלים שרוצים לטפל בתופעה הבעייתית.

 

מהי התופעה במסגרתה ילד מקלל את הוריו?

אם אתם הורים שילדיהם מקללים אותם, הרשו לנו לפתוח בכמה מילות הרגעה. חשוב להבהיר, התופעה של ילדים המקללים את הוריהם היא תופעה נפוצה למדי. יחד עם זאת, ההשלכות של התופעה עלולות להיות קשות למדי, עבור הילדים ועבור ההורים. באשר להורים, בראש ובראשונה מדובר בתופעה מעליבה. במקרים רבים, הורים מעניקים מעל ומעבר עבור הילדים שלהם, כך שהפניית קללות כלפיהם מצד הילדים היא בהחלט מעליבה ומכעיסה. באשר לילדים, הפניית קללות מצד ילדים כלפיי הוריהם במקרים רבים מעידה על מצוקה של הילדים, כך שחשוב להכיר את התופעה ולהבין מה המקור שלה. כמו כן, מדובר בתופעה שאין לה מקור אחד קבוע, למעשה קיימים מספר גורמים עיקריים שעלולים להוביל ילדים לקלל את הוריהם.

 

למה ילד מקלל את הוריו?

כאמור, לא קיימת סיבה אחת לכך שילדים מקללים את הוריהם, למעשה ישנם מספר סיבות עיקריות שיכולות להביא ילד לקלל את ההורים שלו. כדי לעשות סדר, נמנה כמה מהסיבות המרכזיות לכך:

 

1.      כעס

תסכול או כעס הן סיבות נפוצות לכך שילד עלול לקלל את הוריו. ילדים יכולים לחוות מגוון רגשות כמו כעס, עצב או תסכול, ולא תמיד יש להם את הכישורים הדרושים כדי לווסת את התגובות שלה ולהביע את עצמם בצורה מותאמת או בריאה. כתוצאה מכך, הם עשויים לנקוט בקללות כדרך לבטא את רגשותיהם. כמו כן, ילדים עשויים להרגיש מתוסכלים או כועסים על היבטים שונים של חייהם. לדוגמה, הם עשויים להרגיש שלא מקשיבים להם, או שלא נענים לצרכיהם. בנוסף, הם עלולים להרגיש מתוסכלים מהכללים והגבולות שהוריהם הציבו להם. במקרים מסוימים, ייתכן שלילדים אין את כישורי הוויסות הרגשי הדרושים כדי להתמודד עם התסכול שלהם ועלולים להתפרץ בכעס.

 

2.      בדיקת גבולות

בדיקת גבולות היא סיבה אפשרית נוספת לכך שילד עלול לקלל את הוריו. ככל שילדים גדלים ומתפתחים, הם עשויים לשאוף באופן טבעי לתבוע את עצמאותם ואת האוטונומיה שלהם. כמו כן, אחת הדרכים שבהן הם יכולים לעשות זאת היא לאתגר את הגבולות של התנהגות מקובלת. קללות יכולות להיות דרך לילדים לבדוק את הגבולות ולראות איך ההורים מגיבים לכך. בנוסף, ילדים עשויים להיות סקרנים עד כמה הם יכולים להתחמק או לחלופין הם עלולים לנסות לבסס את מעמדם כשווה להוריהם. ילדים שחשים חסרי אונים או נשלטים על ידי הוריהם עשויים גם להשתמש בקללות כדרך למרוד בשליטה זו. מנגד, גם הורות מתירנית יתר על המידה עלולה להוביל להתנהגות של קללות מצד הילדים, וזאת מתוך ניסיון בלתי מודע של הילדים לגרום להוריהם להציב להם גבולות.

 

3.      חיקוי

חיקוי של קללות ושל התנהגות לא מותאמת היא סיבה אפשרית נוספת לכך שילד עלול לקלל את הוריו. ילדים יכולים ללמוד קללות ממגוון מקורות, לרבות קבוצת השווים, אחים ומקורות מדיה כמו טלוויזיה או סרטים ורשתות חברתיות. לצערנו, במקרים רבים ילדים שמקללים את הוריהם משתמשים בקללות שהם למדו מההורים עצמם. כמו כן, אם הקללות מנורמלות בסביבתם, הם עשויים לראות זאת כדרך מקובלת לבטא את עצמם. במקרים מסוימים, ילדים עשויים אפילו לא להבין את המשמעות של המילים שבהן הם משתמשים, אלא פשוט משתמשים בהן משום ששמעו אחרים משתמשים בהן. זה נכון במיוחד עבור ילדים צעירים שעדיין מפתחים את כישורי השפה שלהם ואולי עדיין לא מבינים את השפעת המילים שלהם.

 

4.      בעיות רגשיות

בעיות רגשיות או התנהגותיות יכולות גם כן להוות סיבה לכך שילד עלול לקלל את הוריו. ילדים החווים מתח, חרדה, דיכאון או בעיות נפשיות אחרות עלולים להיאבק לבטא את עצמם, תוך שימוש בקללות כדרך להתמודד עם רגשותיהם. ילדים שחוו טראומה או חוויות שליליות אחרות עלולים גם הם להתמודד עם קשיים בוויסות הרגשי, מה שמוביל אותם לבטא את עצמם בדרכים שליליות או לא אדפטיביות. במקרים מסוימים, קללות עשויות להיות סימן לכך שילד נאבק עם בעיות רגשיות או התנהגותיות עמוקות יותר הדורשות תמיכה מקצועית.

 

מה עושים במקרה של ילד המקלל את הוריו?

להיות הורה לילד שמרבה לקלל היא משימה קשה ומורכבת. באופן טבעי, במקרים רבים התגובה האוטומטית תהיה עלבון, כעס וענישה. יחד עם זאת, כדי להתמודד עם התופעה בצורה יעילה, כדאי לחשב מסלול מחדש ולנסות לאמץ דרכי התמודדות אחרות, כאלו שנמצאו כיותר יעילות. לשם כך, ריכזנו עבורכם עקרונות מנחים להתמודדות עם ילדים שמקללים:

 

  • התייחסו להתנהגות: על ההורים להתייחס להתנהגות על ידי מתן תגובה רגועה אך אסרטיבית שמבהירה לילד כי קללות אינן דרך מקובלת להתבטא. הורים צריכים להימנע מלהגיב בכעס או בתסכול, שעלולים להסלים את המצב.

 

  • הציבו גבולות ברורים: מומלץ להציב גבולות וציפיות ברורות להתנהגות הרצויה, וכן להבהיר שקללות הן אסורות. במקרים מסוימים אפשר להזהיר מפני השלכות עתידיות, כמו למשל פסק זמן בחדר או אובדן זכויות.

 

  • הבינו את הסיבות הבסיסיות: כפי שדיברנו קודם לכן, קללות יכולות להיות סימן לכך שילד נאבק בבעיות רגשיות או התנהגותיות, או שהיא יכולה להיות דרך לבחון גבולות או לחפש תשומת לב. חשוב שההורים ינסו להבין את הסיבות הבסיסיות להתנהגות, ולהגיב בהתאם.

 

  • מודל התנהגות חיובית: הורים צריכים להדגים שפה והתנהגות חיובית, ועליהם לעודד את ילדיהם לבטא את עצמם בדרכים בריאות ובונות. זה עשוי להיות כרוך בללמד ילדים דרכים חלופיות להביע את עצמם וכן לתת דוגמה אישית באמצעות שימוש בשפה מכובדת וראויה. חשוב לזכור, ילדים נוטים לחקות את סביבתם ובעיקר את הוריהם.

 

מתי כדאי לבחון אפשרות של סיוע חיצוני?

אם התנהגות במסגרתה הילד מקלל את הוריו היא מתמשכת, תכופה או גורמת להפרעה משמעותית בחייו או במערכות היחסים שלו, ייתכן שהגיע הזמן לפנות לעזרה חיצונית מאיש מקצוע בתחום בריאות הנפש. זה עשוי להיות כרוך בעבודה עם מטפל, יועץ או פסיכולוג כדי לזהות את הסיבות הבסיסיות להתנהגות ולפתח אסטרטגיות לטפל בה בצורה בריאה ובונה. כמה סימנים שעשויים להעיד שהגיע הזמן לפנות לעזרה חיצונית כוללים התנהגות קללה מתמשכת למרות התערבויות של ההורים, נוכחות של בעיות התנהגותיות או רגשיות אחרות, הפרעה משמעותית בחיי הילד או היסטוריה של טראומה או חוויות שליליות. כמו כן, במידה וההורים לא מצליחים להבין מהי הסיבה שמביאה את הילד לנהוג כך, ייתכן שפנייה לגורם חיצוני תהיה התגובה מתאימה למצב שנוצר. הדרכת הורים היא כלי מקצועי אפקטיבי ביותר במקרים כאלה, מומלץ מאד לעבור הדרכת הורים. וכמובן במידת הצורך אפשר גם שהילד יעבור תהליך של טיפול רגשי לקבלת גבולות והרגעה.

 

מרכז gaya – מרכז טיפולי רב-תחומי לילדים שמקללים את הוריהם

מרכז gaya הוא מרכז טיפולי רב תחומי, בו פועל צוות נרחב של אנשי ונשות מקצוע מתחומים טיפוליים כמו פסיכולוגיה, CBT, NLP, טיפול רגשי, עבודה סוציאלית ועוד. פנייה למרכז gaya היא קודם כל פנייה למקום בו רואים אתכם, מבינים מה עומד בבסיס של התחושות והבעיות שלכם או של קרוביכם, ומתאימים את אופי הטיפול המתאים ביותר לצרכיכם. אם אתם סובלים ממצב בו הילד מקלל אתכם, פנו למרכז gaya וקבעו תור לאבחון ולתחילת טיפול. אנו ננתח את המצב, נבין מהו אופי הטיפול הנכון ביותר עבורכם, ונלווה אתכם עם צוות מטפלים ומטפלות מיומנים ומנוסים.

פנו אלינו לתיאום מפגש הערכה ראשוני אחריו נוכל לכוון אתכם למטפל המתאים ביותר: 09-88552464

טיפול פסיכולוגי

ילד כועס

פסיכולוגיה

גאיה בפייסבוק

צור קשר