cover

אדרל להפרעות קשב וריכוז

מרכז גאיה » פסיכולוגיה » אדרל להפרעות קשב וריכוז

הפרעת קשב וריכוז (ADHD) הופכת בשנים האחרונות לנפוצה יותר ויותר, ואיתה גם השימוש בתרופות שמטרתן לסייע לסובלים מהפרעות קשב להתרכז לאורך זמן.
בין 7 ל-10 אחוז מהילדים סובלים מהפרעות קשב וריכוז, ואם בעבר היה נהוג לחשוב כי הקשיים המתלווים אליהן חולפים עם הזמן, כיום ידוע שכ-70 אחוז מהילדים המאובחנים ימשיכו לסבול מהם גם בבגרות, אך יפתחו דרכים להתמודדות.

בחלק מהמקרים, כאשר הפרעת הקשב גורמת לקשיים ממשיים בלימודים ובעבודה, תתקבל המלצה לטיפול תרופתי – שרובנו מכירים בשם ריטלין. אדרל היא תרופה מוכרת פחות בישראל, אשר גם היא משמשת להקלה בתסמיני הפרעות קשב וריכוז. בארצות הברית, לעומת זאת, אדרל היא תרופה מוכרת היטב: בשנים האחרונות השימוש בה הפך נפוץ במיוחד, גם בקרב משתמשים שאינם בעלי מרשם ונוטלים אותה עבור השפעותיה הממריצות.

אז מה היא אדרל, ולמי היא עשויה להתאים?

 

אדרל (אטנט) מה יש בה?

אדרל, המשווקת בישראל תחת השם אטנט, היא תרופה המכילה אמפטמינים – חומרים השייכים למשפחת הממריצים. למעשה, התרופה מכילה בתוכה אמפטמינים מארבעה סוגים שונים, אשר השילוב ביניהם הוא המפתח ליעילות שלה: יש לה השפעה ארוכת טווח של בין 4 ל-8 שעות, או אפילו 12 שעות, אם משתמשים באדרל XR בשחרור מושהה.

בנוסף, השילוב הספיצפי של ארבעת החומרים הפעילים, אשר משתחררים כל אחד בתורו לאורך זמן ההשפעה של התרופה, מאפשר להוריד את המינון של כל אמפטמין בנפרד. זהו יתרון משמעותי של אדרל בהשוואה לתרופות אחרות לטיפול בהפרעת קשב וריכוז, כגון ריטלין או קונצרטה. בגלל המינון הנמוך של אדרל, תופעות הלוואי נדירות יותר, מגוונות פחות ובדרך כלל בעלות עוצמה נמוכה יותר.

למרות זאת, לאדרל עדיין יש תופעות לוואי, שחלק מהן חולפות לאחר כמה ימים של שימוש בתרופה: לדוגמה, כאבי ראש וכאבי בטן שעלולים להופיע בימים הראשונים של הטיפול, לפני שהגוף מתרגל לתרופה. תופעות לוואי אחרות הן עקשניות יותר, בעיקר אלו המשפיעות על שינה ועל התיאבון. תופעת לוואי נוספת שקיימת בשימוש באדרל, ונצפית גם ביתר התרופות לטיפול בהפרעות קשב וריכוז, היא הריבאונד: החמרת ההיפראקטיביות ותסמיני ההפרעה האחרים לאחר שהשפעת התרופה חולפת.

במקרים נדירים, שימוש באדרל עלול לגרום לאפקט הפוך – כלומר, להחמרה של תסמיני הפרעת הקשב.

 

 

איך אדרל פועלת?

בניגוד למה שנהוג לחשוב, תרופות להפרעות קשב אינן תרופות הרגעה, אלא להיפך – מדובר בתרופות בעלות השפעה ממריצה על המוח. לאדרל יש השפעה על מערכת העצבים המרכזית, והיא פועלת על מוליך עצבי בשם נוראפינפרין. אדרל יוצרת עלייה של כמות הנוראפינפרין במוח, בכך שהיא מעכבת את הקליטה מחדש של המוליך העצבי. רמות גבוהות מהרגיל של נוראפינפרין במוח מייצרות השפעה מעוררת, וגורמות לעלייה בפעילות המוחית. עלייה זו מפעילה גם את המנגנונים שאחראים על קשב וריכוז, וגורמת להם להיות פעילים יותר. בנוסף, לעלייה ברמות הנוראפינפרין יש קשר להפחתה של היפראקטיביות.

החומרים הפעילים בתרופה משתחררים לאורך השעות שלאחר נטילת התרופה, ובכך מייצרים השפעה ארוכת טווח – של כ-6 בממוצע עבור אדרל, ו-12 שעות במקרה של אדרל XR. ההבדל בין שתי התרופות הוא שאדרל XR היא בעלת מנגנון שחרור מושהה, אשר מגדיל באופן משמעותי את זמן ההשפעה של התרופה. הגדלת זמן ההשפעה היא משמעותית במיוחד עבור משתמשים מבוגרים, שנוטלים את התרופה לפני יום לימודים ארוך באוניברסיטה או יום ארוך בעבודה. בזכות השחרור המושהה, משתמשים אלו יכולים ליטול כדור אחד במקום שניים.

 

אדרל וסכנת ההתמכרות

בניגוד לריטלין ולקונצטרה, לאדרל יש גם השפעה שיכולה לעורר תחושת אופוריה ותחושת נמרצות. מסיבה זו, אדרל הפכה לנפוצה גם בקרב משתמשים שאינם בעלי מרשם – בעיקר בארצות הברית, שם סטודנטים רבים משתמשים באדרל על מנת לייעל את הלמידה שלהם. הדבר הפך לשכיח עד כדי כך, שמחקר משנת 2008 מצא כי 34 אחוז מהסטודנטים שאינם בעלי מרשם, נוהגים ליטול אדרל על מנת לשפר את הביצועים שלהם. השימוש באדרל עבור השפעותיו הממריצות נפוץ גם בקרב העובדים במקצועות תובעניים במיוחד, כדוגמת אדריכלים, עורכי דין ורופאים.

מומחים מזהירים כי שימוש בתרופה בשל השפעותיה הממריצות אינו מומלץ, ואף עלול להיות מסוכן ולגרום להתמכרות. אם אתם חושדים שאתם או מי מהקרובים לכם סובלים מהפרעת קשב וריכוז, ומרגישים צורך בטיפול תרופתי, חשוב קודם כל לגשת לאיש מקצוע שיוכל לתת לכם אבחנה נכונה ולדאוג לטיפול מתאים. אדרל, כמו ריטלין וקונצרטה, הן תרופות הניתנות רק על ידי רופאים מומחים בתחום – פסיכיאטרים או נוירולוגים.

 

אדרל למי זה מתאים?

כאמור, אדרל מיועדת לטיפול בהפרעות קשב וריכוז. היא יכולה לסייע למתמודדים עם הפרעות קשב וריכוז שלא מגיבים לריטלין או לתרופות דומות, או לכאלה שסבלו מתופעות לוואי חמורות כאשר השתמשו בתרופות אחרות.

אדרל תתאים למתמודדים עם הפרעות קשב, שזקוקים לתרופה בעלת טווח השפעה ארוך. היא יכולה לסייע לתלמידי תיכון, לסטודנטים ולמבוגרים עובדים. חשוב לציין שלמרות היתרונות הטמונים בטווח השפעה ארוך, יש לו גם חסרון בולט – השפעת התרופה היא בלתי ניתנת לעצירה, כך שאם אתם לא באמת זקוקים ל-12 שעות השפעה, כדאי לשקול תרופה אחרת.

חשוב לציין שאדרל נמצאת כיום בסל התרופות בישראל רק עבור ילדים, ולכן מבוגרים שירצו להשתמש בה, יצטרכו לממנה דרך ביטוחים משלימים. למי שלא מחזיק בביטוח משלים, מחיר התרופה עלול להיות גבוה במיוחד.

 

למי אדרל לא מתאימה?

אדרל אסורה לשימוש לסובלים מבעיות בבלוטת התריס ולאנשים הסובלים מבעיות לב – עבורם, היא עלולה להיות מסוכנת. בנוסף, אדרל לא מיועדת לשימוש במקביל לשימוש בתרופות נוגדות דיכאון וחרדה. בכל אופן, אם אתם נוטלים תרופות נוספות, חשוב מאוד לדווח על כך לרופא כדי להימנע מתגובות בין-תרופתיות אפשריות.

בנוסף, מאחר ולא ניתן לעצור את ההשפעה של אדרל לפני תום הזמן המצוין על החבילה, התרופה לא תתאים לאנשים שמעוניינים בהשפעה מוגבלת יותר.

 

טיפול בבעיות קשב וריכוז לא רק באמצעות תרופות

למרות שהשימוש בתרופות לטיפול בהפרעות קשב וריכוז הוכח כיעיל והפך בשנים האחרונות לשכיח במיוחד, חשוב לזכור שהתרופות לא "מרפאות" את ההפרעה, אלא רק מטפלות בתסמינים שלה.

בעיקר כשמדובר בילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז, כדאי לשלב את הטיפול התרופתי עם סיוע נוסף על פי הצורך –
ילדים רבים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז מתויגים כ"בעייתיים", דבר שעלול לגרום לפגיעה בתחושת הערך העצמי שלהם ולדימוי עצמי שלילי. לעתים נדרש טיפול רגשי כדי לסייע לילד להתמודד עם בעיות מסוג זה, על מנת למנוע התפתחות של דיכאון או הפרעות אחרות בשלבים מאוחרים יותר בחיים.
ילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז גם לעיתים קרובים מתמודדי עם קשיים חברתיים, מומלץ לטפל גם בכך

לכן מומלץ לשלב עם טיפול תרופתי גם הדרכת הורים, טיפול רגשי לילד, או קבוצת מיומנויות חברתיות במידת הצורך

בנוסף, ישנן שיטות טיפול טבעיות בקשב וריכוז כמו שיטת אלבאום, דיקור סיני ועוד.

 

 

איך אנחנו יכולים לעזור במרכז gaya?

מרכז gaya הינו מרכז טיפולי רב תחומי, המיועד לתת מענה למגוון של אוכלוסיות ולכל שכבות הגיל. במרכז gaya נוכל ללוות אתכם בהתמודדות עם הפרעת קשב וריכוז, החל משלב האבחון ועד להתאמת הטיפול היעיל ביותר עבורכם. במרכז gaya פועל צוות מגוון של בעלי מקצוע מיומנים, ביניהם פסיכולוגים, פסיכותרפיסטים, מטפלי CBT טיפול התנהגותי, מטפלים ברפואה משלימה ועוד.

הצוות שלנו שם את הרווחה שלכם ושל בני משפחתכם בראש סדר העדיפויות, ויעניק לכם טיפול מסור, אישי ורגיש. פנו אלינו עכשיו!

 

ocd טיפול

טיפול פסיכולוגי

פסיכולוגיה

גאיה בפייסבוק

צור קשר