cover

הפרעת חרדה כללית איך זה נראה

מרכז גאיה » פסיכולוגיה » הפרעת חרדה כללית איך זה נראה

הפרעת חרדה כללית – קווים לדמותה 

החיים בעולם המודרני רצופים בדאגות. טבעי להרגיש לחוצים נוכח הצורך לאזן בין חיי המשפחה לקריירה,
לדאוג בגלל קשיים כלכליים או לחשוש מהעתיד. גם תחושת חרדה היא דבר נפוץ ופעמים רבות
היא פשוט התגובה ההגיונית לאיום מסוים, דבר שמסייע לנו להיערך טוב יותר להתמודדות עם אתגר חדש.
אבל מתי צריך להתחיל לדאוג מעצם הדאגה? 

 

מהי הפרעת חרדה כללית?

הפרעת חרדה כללית (GAD) היא מצב שבו דאגות לגבי דברים שעלולים להשתבש, מתחילות להשתלט על המחשבות ברמה
שלא מאפשרת לאדם להירגע, לתפקד או לחיות את הרגע. זה קורה כאשר החרדה מתבטאת נוכח אירועים יומיומיים, ועוצמתה היא לא פרופורציונלית אל מול חשיבות האירוע. אנשים הסובלים מהפרעת חרדה כללית נוטים לדאגה בלתי נשלטת, מופרזת ובלתי פרופורציונלית.

הפרעת חרדה כללית נחשבת לבעיה שכיחה יחסית, על אף שקיימים חילוקי דעות בנוגע לאחוז הסובלים ממנה באוכלוסייה. כיום, ההנחה המקובלת היא שבין 2% ל-5% מהאוכלוסייה סובלים מההפרעה, כאשר מספר הנשים הסובלות ממנה הוא כפול ממספר הגברים.

 

איך הפרעת חרדה כללית משפיעה על החיים? 

להפרעת חרדה כללית יש השפעה משמעותית על חיי היומיום, שכן היא מתאפיינת במצב של מתח חוזר ונשנה הקשור למספר תחומים בחיי האדם.
הסובלים מההפרעה מתקשים לווסת את תחושת הדאגה שלהם ולשלוט בה, והם מדווחים פעמים רבות שחייהם נטולי הנאה. הם חסרי מנוחה, וחווים קשיים בהירדמות ובשינה. בנוסף, ההפרעה מתאפיינת בהרגשה שהאדם נמצא "על הקצה", על סף התפרצות או התמוטטות, והסובלים ממנה נוטים להיות עצבניים ולהתעייף בקלות.

כאשר זה מגיע להתמודדות עם המצבים מעוררי החרדה, למשל מצבים יומיומיים בעבודה או בלימודים, אנשים עם הפרעת חרדה כללית עלולים להגיב בקיפאון. החרדה הופכת להיות משתקת, וקיים דפוס של הימנעות מהתמודדות עם מצבי לחץ.

להפרעת חרדה כללית יש גם השפעות פיזיות על הגוף: מעבר להפרעות בשינה, הכוללות שינה בלתי מספקת וקשיים להירדם, הפרעת חרדה כללית מתאפיינת גם במתח שרירים גבוה.

 

על המהלך המחשבתי מאחורי ההפרעה 

אנשים עם הפרעת חרדה כללית נוטים לראות את הדאגנות המופרזת כמנגנון יעיל להתמודדות עם האתגרים בחייהם. הדאגה והמודעות הבלתי פוסקת לכל מה שעלול להשתבש, מסייעות להם להרגיש שליטה במצבים של אי ודאות – תחושה שהם לא מסוגלים להתמודד איתה.

אי ודאות זה משהו שקיים בתחומים רבים בחיינו, ולכן הסובלים מהפרעת חרדה כללית חשים דאגה במגוון רחב של מצבים, החל מהקריירה שלהם ועד למערכות יחסים אישיות. לעתים קרובות, אנשים הסובלים מההפרעה ירגישו שהדאגה בעצם מועילה להם, על אף שבפועל היא פוגעת באיכות חייהם. הם יסבירו כי הדאגה מסייעת להם להיות מודעים ולהיות מוכנים לתרחישים שמעלים בהם חשש, או שהיא מעודדת אותם לחפש פתרונות עבור הבעיות שמדאיגות אותם. אחת הבעיות עם דפוס המחשבה הזה היא, שדאגה מתמשכת מביאה את האדם להיות רגיש וערני יותר למידע מדאיג. באופן לא מודע, אנשים הסובלים מהפרעת חרדה כללית נוטים לחפש רמזים לאירועים מפחידים, וכך הם יהיו גם הראשונים שיזהו אירוע כזה כשהוא מתרחש. תכונה זו גורמת לכך שהחרדות מזינות את עצמן, מתגברות וגולשות לתחומים חדשים.

מסיבות אלו, הפרעת חרדה כללית לא יכולה לחלוף מעצמה, והסובלים ממנה זקוקים לליווי מקצועי על מנת לצמצם את תחושת החרדה ואת התסמינים הנלווים אליה.

 

איך מאבחנים חרדה כללית?

על מנת לאבחן הפרעת חרדה כללית, תחושת החרדה והדאגה צריכה להופיע ברוב הזמן במשך שישה חודשים לפחות – כלומר, יותר ימים שבהם יש ביטוי של חרדה מאשר ימים שבהם אין חוויה של חרדה. הדאגה חייבת להיות קשורה במספר אירועים או תחומים, ולא בדבר נקודתי – כלומר, אדם שדואג מאוד רק לפני שהוא נדרש לדבר בפני קהל, או מגיב בחרדה רק כאשר מתקרבים אליו כלבים, ככל הנראה סובל מפוביה. בנוסף, האדם צריך לחוות קושי לשלוט על הדאגה ולווסת אותה (קושי "להיכנס לפרופורציות").

כדי לאבחן את ההפרעה, החרדות צריכות להיות קשורות לתסמינים נוספים, שחלקם באים לידי ביטוי במשך ששת החודשים הקודמים. התסמינים הם הפרעות בשינה, עצבנות, קשיים בריכוז, חוסר מנוחה ונטייה להתעייף בקלות.

החרדה והתסמינים הנלווים אליה צריכים להוות פגיעה משמעותית בתפקוד של האדם ברמה החברתית, המקצועית או האישית, או כאלה המתאפיינים בסבל משמעותי ברמה הקלינית.

התסמינים והחרדה עצמה לא יכולים להיות קשורים לשימוש בחומרים משני תודעה או במצב פיזיולוגי אחר, ולא ניתן להסביר אותם באמצעות הפרעה מסוג אחר – לדוגמה הפרעת מצב רוח או הפרעה פסיכוטית.

לאבחון מקצועי כמובן שמומלץ להיפגש עם פסיכיאטר או פסיכולוג קליני.

 

איך אפשר לטפל בחרדה כללית? 

החיים בצל הפרעת חרדה כללית עלולים להסב סבל רב לאדם עצמו וגם לסובבים אותו. אם אתם מזהים את הסימפטומים המתוארים בכתבה ומכירים אותם מקרוב, כדאי מאוד לפנות לטיפול מקצועי בהקדם. הפרעת חרדה כללית היא ארוכת טווח וההתמודדות איתה היא לא פשוטה, לכן יש חשיבות גדולה לאבחון נכון ולטיפול מתאים, שיכולים להקל על החיים ולצמצם את הופעת התסמינים.

בדרך כלל, הטיפול בהפרעת חרדה כללית מתבסס על פסיכותרפיה בגישות שונות. גישה שנמצאה כיעילה מאד היא הגישה ההתנהגותית-קוגניטיבית (CBT), שמסייעת להתמודדות עם החרדה בטווח הקצר וגם בטווח הארוך.

במסגרת טיפול פסיכולוגי קוגניטיבי-התנהגותי, המטפל מסייע למטופל להבין כיצד דפוסי מחשבה והתנהגות שנבנו לאורך שנות החיים, מקבעים את הקשיים שהמטופל מתמודד איתם, ומשפיעים על עולמו הרגשי. במהלך הטיפול בהפרעת חרדה כללית, המטופל או המטופלת יקבלו תחילה מידע בנוגע להפרעה והמנגנונים הבסיסיים שלה, לצד מידע על דרך הטיפול. המשך הטיפול מתמקד בהקניית כלים חדשים להתמודדות עם החרדה. הכלים מגוונים ומשתנים בין מטופל למטופל, והם יכולים לכלול טכניקות של הרפיה ומיינדפולנס לצד טכניקות של ניטור עצמי והבנת הגורמים לחרדה, פתרון בעיות ושליטה בגירויים. כלים אלו נלמדים במהלך הטיפול כדי שהמטופל יישם אותם לאחר מכן בחיי היומיום. לעיתים, הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי ישולב עם טיפול תרופתי.

קיימות גישות נוספות לטיפול בהפרעת חרדה כללית, ביניהן פסיכותרפיה מוכוונת תודעה ופסיכותרפיה תמיכתית. פסיכותרפיה מוכוונת תודעה היא גישה טיפולית המתמקדת בזיהוי של כוחות האגו לצד חשיפה של קונפליקטים הנוכחים בתת מודע. בשלב זה אין מספיק מחקרים שמאששים את יעילות הטיפול בפסיכותרפיה מוכוונת תודעה לבדו. ניתן לטפל בהפרעות חרדה גם בכלים כמו דמיון מודרך ו NLP, emdr טיפולים בהבעה ויצירה, טיפולים המשלבים גוף נפש ועוד.

חשוב לציין כי רבים מהסובלים מהפרעת חרדה כללית מראים שיפור מסוים בתסמינים כאשר ניתנת להם הזדמנות לשוחח על הבעיה עם מטפל מקצועי ואמפתי. מטפל מקצועי יכול גם לסייע למטופל להבין אילו גורמים בחייו מעוררים בו חרדה, ובכך לעזור לו למשפחתו לצמצם את החשיפה למצבים מלחיצים.

קיימים גם טיפולים תרופתיים בהפרעה, והם כוללים בדרך כלל שילוב של נוגדי דיכאון עם תרופות נוגדות חרדה. תרופות אלו ניתנות בשיקול דעת, מאחר ומדובר בהפרעה ארוכת טווח. עם זאת, טיפול תרופתי נכון יכול לסייע למטופלים רבים בהפחתת הסימפטומים ולהקל על חייהם, יחד עם זאת אנו ממליצים לשלב טיפול תרופתי עם טיפול רגשי עמוק.

 

איך מרכז gaya יכול לסייע בהתמודדות עם הפרעת חרדה כללית? 

מרכז gaya הוא מרכז טיפולי רב-תחומי, המעניק טיפול מותאם אישית לכל הגילאים. אנחנו מציעים מגוון של גישות טיפוליות שיסייעו בהתמודדות עם הפרעת חרדה כללית. הצוות במרכז gaya כולל מגוון של בעלי מקצוע מהשורה הראשונה, ביניהם פסיכותרפיסטים, עובדים סוציאליים, פסיכולוגים ומטפלים נוספים . הצוות במרכז מחויב להעניק טיפול מסור, אמפתי ואישי לכל מטופל ומטופלת. התהליך הטיפולי כולל שיחת ייעוץ ראשוני בעקבותיה נפנה אותך למטפל המתאים ביותר עבורך, גם מבחינת שיטת הטיפול וגם מבחינת גישת ואישיות המטפל. פנה/י אלינו עכשיו והתחל/י את תהליך השינוי!

 

 

 

 

פסיכולוגיה

גאיה בפייסבוק

צור קשר